همه چیز درباره پرتودرمانی 

همه چیز درباره پرتودرمانی

احتمالا تا کنون نام پرتودرمانی را بارها و بارها شنیده اید؛البته این واژه کمی هم خوفناک به نظر می رسد چرا که عمدتا در پیوند با بیماری سرطان نامش را شنیده اید!هرچند این ترس مشخصا ناشی از عدم آگاهی افراد است چرا که این روش علمی،مربوط به هر نوع بیماری که باشد،روشی بسیار علمی و پیشرفته است.

اگر شما در خانواده خود و یا اطرافیانتان افرادی را میشناسید که با سرطان درحال مبارزه هستند حتما نام پرتودرمانی،اشعه درمانی و یا رادیو تراپی به گوش تان خورده؛اما باید بگوییم هر سه این ها یکی هستند و فرقی باهم ندارند.

پرتودرمانی از اشعه های x، گاما و ذرات باردار دیگری استفاده می کند که همگی بسیار پرانرژی اند و با مکانیسمی که توضیح می دهیم ،اندازه تومور های سرطانی را به مرور کوچک می کنند و در نهایت باعث مرگ سلول های سرطانی می شوند.به عبارت بهتر اشعه های مورد اشاره دشمنان خونی سلول های سرطانی اند و با یک حملات گازانبری،دخل آنها را می آورند!

بعضی می پرسند آیا برای انجام پرتو درمانی نیاز به بستری بیمار هست؟ پاسخ به این پرسش منفی است و بیمار برای استفاده از این روش درمانی نیازی به بستری شدن ندارد و می تواند به صورت معمول در بین بیماران سرپایی از این خدمت در بهترین مرکز درمان سرطان بهره ببرند.

مکانیسم درمان توسط پرتودرمانی

در ابتدای این اشاره کردیم که اشعه های پرانرژی در پرتودرمانی باعث تقلیل اندازه سلول های سرطانی و نهایتا مرگ این سلول ها می شوند. اما جالب است بدانید که مکانسیم این اشعه ها ضربه زدن به DNA سلول های سرطانی است. DNA  همان مولکول داخل سلول ها است که اطلاعات ژنتیکی موجود زنده را از یک نسل به نسل دیگر باخود حمل می کند.در سلول سرطانی،دی ان ای در واقع هم قلب است و هم مغز و اشعه های سنگین پرتودرمانگر،قلب و مغز این سلول ها را نشانه می رود.

ماجرا اینگونه است که یک سلول سرطانی با آسیبی که از  اشعه ها می بیند،دیگر توان بازسازی و تقسیم سلولی ندارد و به زودی از بین می رود.همانطور که می دانید سلول با تقسیم خویش به حیاتش ادامه می دهد و کافیست این قابلیت از یک سلول بدخیم گرفته شود.

روش انجام پرتودرمانی

پرتودرمانی روش های گوناگونی دارد که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.توضیح مهم این است که اگر یک ماشین در خارج از بدن اقدام به پرتاب  اشعه کند، نام پرتودرمانی خارجی خواهد داشت و  چنانچه در مجاورت سلول های سرطانی از مواد رادیواکتیو استفاده شود،نام این کارف پرتودرمانی داخلی خواهد بود.پرتودرمانی سیستمیک نیز یکی دیگر از روش های پرتودرمانی است ،به گونه ای که  ماده رادیواکتیو به بیمار خورانده می شود و یا بشکل وریدی در بدن بیمار تزریق می گردد تا از راه رگ های خونی به جنگ با سلول های سرطانی برای  نابودی آنها برود.

برای درمان انواع سرطان خوشبختانه مرکز درمان سرطان آروین توانسته با استفاده از روش های جدید، موفق عمل کند . جهت تماس و برقرای ارتباط با مرکز فوق تخصصی و آنکولوژی آروین می توانید با شماره های 09109200471 – 02144285617 تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام مرکز فوق تخصصی آنکولوژی آروین مراجعه نمایید.

تفاوت پرتودرمانی با شیمی درمانی

بعضی خیال می کنند پرتودرمانی ،همان شیمی درمانی است؛این تصوری اشتباه است.البته باید تاکید کنیم که شیمی درمانی هم مانند پرتو درمانی ،یکی از روش های درمان سلولهای سرطانی است اما با این تفاوت که در آن از داروهای ترکیبی برای مبارزه با این سلول ها سود می برند.

جدای از این ،پرتودرمانی سلولهای سرطانی اندامی مشخص را هدف قرار می دهد و گریبانگیر همان اندام را می گیرد اما شیمی درمانی تمام بدن بیمار را تحت تاثیر خود قرار می دهد و موضعی خاص برای اقدام ندارد.

این را هم باید اضافه کنیم که پرتودرمانی در اکثر مواقع برای از میان بردن تومورهای اولیه بکار می رود اما شیمی درمانی در بازه های زمانی و وضعیت های متفاوت بیماری و همچنین با کاربردهای گونه گون از جمله نابودی سرطان، کاهش اندازه تومور قبل از دیگر درمان ها، نابودی سلولهای سرطانی بعد از سایر معالجات، ایجاد آمادگی برای پیوند مغز استخوان و یا سلول های بنیادی و در نهایت در تسکین علامات و پیامدهای تلخ ناشی از سرطان مورد استفاده قرار می گیرد.

ضرورت دارد از این نکته آگاه باشید که این دو تکنیک درمان و مقابله با سرطان، هریک برای بازه های زمانی خاص در طول دوره بیماری قابل استفاده هستند و برای انجام هرکدام از آنها نیاز به تشخیص طبی و تخصصی پزشک متخصص ضرورت دارد.

هزینه پرتودرمانی

در خصوص میزان هزینه های پرتودرمانی باید تاکید کنیم که این هزینه نسبت به تعداد جلسات، تشخیص پزشک، شرایط کلینیک و بیمارستان و همچنین نوع بیمه درمانی بیمار، متفاوت خواهد بود.

پاسخ

Call Now Button