همه چیز درباره پرتودرمانی 

همه چیز درباره پرتودرمانی

احتمالا تا کنون نام پرتودرمانی را بارها و بارها شنیده اید؛البته این واژه کمی هم خوفناک به نظر می رسد چرا که عمدتا در پیوند با بیماری سرطان نامش را شنیده اید!هرچند این ترس مشخصا ناشی از عدم آگاهی افراد است چرا که این روش علمی،مربوط به هر نوع بیماری که باشد،روشی بسیار علمی و پیشرفته است.

اگر شما در خانواده خود و یا اطرافیانتان افرادی را میشناسید که با سرطان درحال مبارزه هستند حتما نام پرتودرمانی،اشعه درمانی و یا رادیو تراپی به گوش تان خورده؛اما باید بگوییم هر سه این ها یکی هستند و فرقی باهم ندارند.

پرتودرمانی از اشعه های x، گاما و ذرات باردار دیگری استفاده می کند که همگی بسیار پرانرژی اند و با مکانیسمی که توضیح می دهیم ،اندازه تومور های سرطانی را به مرور کوچک می کنند و در نهایت باعث مرگ سلول های سرطانی می شوند.به عبارت بهتر اشعه های مورد اشاره دشمنان خونی سلول های سرطانی اند و با یک حملات گازانبری،دخل آنها را می آورند!

بعضی می پرسند آیا برای انجام پرتو درمانی نیاز به بستری بیمار هست؟ پاسخ به این پرسش منفی است و بیمار برای استفاده از این روش درمانی نیازی به بستری شدن ندارد و می تواند به صورت معمول در بین بیماران سرپایی از این خدمت در بهترین مرکز درمان سرطان بهره ببرند.

مکانیسم درمان توسط پرتودرمانی

در ابتدای این اشاره کردیم که اشعه های پرانرژی در پرتودرمانی باعث تقلیل اندازه سلول های سرطانی و نهایتا مرگ این سلول ها می شوند. اما جالب است بدانید که مکانسیم این اشعه ها ضربه زدن به DNA سلول های سرطانی است. DNA  همان مولکول داخل سلول ها است که اطلاعات ژنتیکی موجود زنده را از یک نسل به نسل دیگر باخود حمل می کند.در سلول سرطانی،دی ان ای در واقع هم قلب است و هم مغز و اشعه های سنگین پرتودرمانگر،قلب و مغز این سلول ها را نشانه می رود.

بیش تر بخوانید
سرطان حنجره

ماجرا اینگونه است که یک سلول سرطانی با آسیبی که از  اشعه ها می بیند،دیگر توان بازسازی و تقسیم سلولی ندارد و به زودی از بین می رود.همانطور که می دانید سلول با تقسیم خویش به حیاتش ادامه می دهد و کافیست این قابلیت از یک سلول بدخیم گرفته شود.

رادیو تراپی خارجی چیست و چه نوع سرطان های را درمان می کند؟

از این نوع پرتودرمانی اغلب برای درمان بیماری های سرپایی استفاده می کنند، البته که از این نوع رادیوتراپی برای درمان سرطان ها کمک گرفته می شود، دستگاه های غول پیکری دارند که در حین انجام پروسه ی درمانی سر و صدای زیادی به پا می کنند. لازم به ذکر است این دستگاه ها هیچ گونه تماس فیزیکی با بیمار برقرار نمی کنند و تنها به دور وی چرخ می زند و پرتوهای را به زوایای مختلف نقطه مشخصی از بدن بیمار ساطع می کند. برای انجام این نوع رادیوتراپی نیاز است بیمار بی حرکت بر روی تختی دراز بکشد. ذاز این نوع رادیوتراپی برای درمان انواع سرطان ها از قبیل: سرطان پستان، رکتوم، مثانه، حنجره، مغز، پانکراس، گردن، ریه و پروستات مورد استفاده قرا می گیرد. علاوه بر آن ها ممکن است برای تسکین درد های ناشی از متاستاز سرطان در بدن از این دستگاه کمک بگیرند. عموماٌ رادیوتراپی خارجی را در یک بار یا در چند مرحله تابش پرتو به مدت حداکثر دو هفته انجام می دهند.

پرتودرمانی داخلی چیست و چه کاربردی دارد؟

براکی تراپی یا همان پرتودرمانی داخلی یک روش موضعی برای درمان سرطان شناخته می شود، به طوری منبع اصلی اشعه رادیواکتیو در داخل بافت تومور ها یا در مجاور آن ها قرار دارد. این روش درمانی محدود به درمان تومور ها است و بافت های سالم اطراف آن را شامل نمی شود. اغلب موارد برای درمان سرطان سر و گردن، دهانه رحم، کیسه صفرا، معده، مری و چشم کاربرد دارد. مدت زمان صرف شده برای انجام این نوع رادیوتراپی حدوداٌ 10 دقیقه است. پزشک این نوع رادیوتراپی به عنوان درمانی مکملی به همراه سایر روش های درمان سرطان به کار می گیرد.

بیش تر بخوانید
درمان سرطان سرویکس

روش انجام پرتودرمانی

پرتودرمانی روش های گوناگونی دارد که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.توضیح مهم این است که اگر یک ماشین در خارج از بدن اقدام به پرتاب  اشعه کند، نام پرتودرمانی خارجی خواهد داشت و  چنانچه در مجاورت سلول های سرطانی از مواد رادیواکتیو استفاده شود، نام این کار، پرتودرمانی داخلی خواهد بود.پرتودرمانی سیستمیک نیز یکی دیگر از روش های پرتودرمانی است ،به گونه ای که  ماده رادیواکتیو به بیمار خورانده می شود و یا بشکل وریدی در بدن بیمار تزریق می گردد تا از راه رگ های خونی به جنگ با سلول های سرطانی برای  نابودی آن ها برود.

چه عواملی بر نوع پرتودرمانی تاثیر می گذارد؟

همانطور که می دایند پرتودهی می تواند توسط منبعی درونی و یا بیرونی انجام شود، انتخاب هر کدام از ان ها بسته به عواملی دارد که در ادامه به برخی از موارد آن اشاره خواهیم کرد:

نوع سرطان ایجاد شده در بدن

اندازه و نوع تومور ها

نقطه رویش تومور در بدن

سوابق پزشکی و سلامت عمومی بیمار

فاصله تومور با بافت های سالم اطراف آن

سن و شرایط و سبک زندگی بیمار نیز موثر می باشد.

برای درمان انواع سرطان خوشبختانه مرکز درمان سرطان آروین توانسته با استفاده از روش های جدید، موفق عمل کند . جهت تماس و برقرای ارتباط با مرکز فوق تخصصی و آنکولوژی آروین می توانید با شماره های 09109200471 – 02144285617 تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام مرکز فوق تخصصی آنکولوژی آروین مراجعه نمایید.

تفاوت پرتودرمانی با شیمی درمانی

بعضی خیال می کنند پرتودرمانی ،همان شیمی درمانی است؛این تصوری اشتباه است.البته باید تاکید کنیم که شیمی درمانی هم مانند پرتو درمانی ،یکی از روش های درمان سلولهای سرطانی است اما با این تفاوت که در آن از داروهای ترکیبی برای مبارزه با این سلول ها سود می برند.

بیش تر بخوانید
hpv ویروسی که مشهور شد

جدای از این ،پرتودرمانی سلولهای سرطانی اندامی مشخص را هدف قرار می دهد و گریبانگیر همان اندام را می گیرد اما شیمی درمانی تمام بدن بیمار را تحت تاثیر خود قرار می دهد و موضعی خاص برای اقدام ندارد.

این را هم باید اضافه کنیم که پرتودرمانی در اکثر مواقع برای از میان بردن تومورهای اولیه بکار می رود اما شیمی درمانی در بازه های زمانی و وضعیت های متفاوت بیماری و همچنین با کاربردهای گونه گون از جمله نابودی سرطان، کاهش اندازه تومور قبل از دیگر درمان ها، نابودی سلولهای سرطانی بعد از سایر معالجات، ایجاد آمادگی برای پیوند مغز استخوان و یا سلول های بنیادی و در نهایت در تسکین علامات و پیامدهای تلخ ناشی از سرطان مورد استفاده قرار می گیرد.

ضرورت دارد از این نکته آگاه باشید که این دو تکنیک درمان و مقابله با سرطان، هریک برای بازه های زمانی خاص در طول دوره بیماری قابل استفاده هستند و برای انجام هرکدام از آنها نیاز به تشخیص طبی و تخصصی پزشک متخصص ضرورت دارد.

عوارض رادیوتراپی کدام اند؟

همانطور که می دانید استفاده از هر روش درمانی علاوه بر مزایا ی که به همراه دارد و کمک به بهبود سلامتی می کند، می تواند عوارض کوتاه مدت و موقتی برای تان به ارمغان بیاورد، رادیوتراپی هم یکی از همان روش های درمانی است که کمک درمان سرطان می کند اما باز هم عوارضی در پی دارد که شامل موراد زیر می باشد:

خستگی مفرط و احساس ضعف، ایجاد تغییرات پوستی، ریزش مو، بی اشتهایی، حالت تهوع از جمله مواردی است که در طی دوره درمانی رادیوتراپی تا کنون گزارش شده است. البته می توان با کمک پزشک متخصص و رعایت دستورات مراقبتی از بروز چنین عوارضی به شکل چشم گیری بکاهید.

هزینه پرتودرمانی

در خصوص میزان هزینه های پرتودرمانی باید تاکید کنیم که این هزینه نسبت به تعداد جلسات، تشخیص پزشک، شرایط کلینیک و بیمارستان و همچنین نوع بیمه درمانی بیمار، متفاوت خواهد بود.

در پایان این که

برای دست یابی به بهترین نتیجه ممکن می توانید از بهترین کلینیک و مرکز درمان سرطانی کمک بگیرید این گونه تا حد زیادی از نگرانی های تان کاسته می شود.

پاسخ

سیزده + بیست =

تماس با کلینیک آروین