سرطان تخمدان

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان، قاتل خاموش است؟! سرطان تخمدان را ” قاتل خاموش ” نامیده ‌اند زیرا معمولا علایم آن وقتی ظاهر می ‌شود که بیماری به مراحل پیشرفته رسیده است و عمدتا غیرقابل درمان است.

سرطان-تخمدان

اما کارشناسان بهداشتی مجموعه ‌ای از علایم جسمی را شناسایی کرده ‌اند که در زنان مبتلا به سرطان تخمدان رخ می‌ دهند و ممکن است نشانه‌ های هشدار دهنده اولیه برای این بیماری باشند. این علایم بسیار شایع هستند و اغلب زنانی که آن ها را بروز می‌ دهند، مبتلا به سرطان تخمدان نیستند. اما برای زنان مبتلا به سرطان تخمدان، امید این است که آگاهی بیشتر در مورد آن ها به تشخیص زودرس و درمان بیماری منتهی شود.

برای درمان سرطان تخمدان خوشبختانه مرکز درمان سرطان آروین توانسته با استفاده از روش های جدید ،موفق عمل کند .جهت تماس و برقرای ارتباط با مرکز فوق تخصصی و آنکولوژی آروین می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید . 09109200471 – 02144285617

جامعه سرطان آمریکا و جامعه متخصصان سرطان‌ های زنان آمریکا بر این چهار علامت به عنوان علایمی که در زنان مبتلا به سرطان تخمدان از عموم مردم شایع ‌تر هستند، ‌تاکید دارند: آروغ زدن و افزایش اندازه شکم؛ درد شکمی یا لگنی؛ اشکال در غذا خوردن و احساس سیری زودرس و تکرر و فوریت ادرار.

بر اساس این رهنمود هر زنی که یک یا تعداد بیشتری از این علایم را تقریبا هر روز برای چند هفته تجربه می ‌کند باید به یک پزشک بالینی ترجیحا متخصص زنان و زایمان مراجعه کند تا مورد معاینه لگنی قرار گیرد. اگر معاینه لگنی فرد مشکوک بود، معمولا به دنبال آن از یک روش غیرتهاجمی تشخیصی، سونوگرافی از راه واژن و احتمالا اندازه ‌گیری خونی یک شاخص سرطان به نام CA- 125 استفاده می‌ شود.

تنها راه تشخیص قطعی سرطان تخمدان در حین جراحی است که بهتر است به وسیله متخصص زنانی که در زمینه سرطان تخمدان تجربه دارد، انجام شود.

پژوهش ‌ها نشان داده است که بسیاری از زنانی که دچار سرطان تخمدان هستند، مدت ‌ها پیش از تشخیص سرطان، از علایمی که در بالا ذکر شد، شکایت داشته‌ اند اما این علایم یا نادیده گرفته‌ شده ‌اند یا به بیماری ‌های دیگر نسبت داده شده ‌اند. چهار علامتی که ذکر شد در بسیاری از بیماری ‌های دیگر مانند اختلالات قاعدگی، نشانگان روده تحریک ‌‍‌پذیر و عفونت ‌های مثانه بروز می ‌کنند.

اما اگر چنین علایمی بدون سابقه قبلی بروز کنند، برای چند هفته ادامه پیدا کنند و در طول زمان بدتر شوند،‌ ممکن است نشانه سرطان تخمدان باشند.

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان در زنان

سرطان تخمدان برای زنان یک قاتل خاموش محسوب می شود این سرطان مهلک مربوط به سیستم تولید مثل زنان می شود و طبق آمار بدست گرفته شده هر سال 15000 هزار زن رو از بین می برد دلیلش این است که 80% اوقات این سرطان وقتی که دیر شده کشف می شود یعنی زمانی که سرطان در ارگان های دیگه هم پخش شده است.اما خوشبختانه پزشکان راز های اولیه این سرطان را کشف می کنند و این اکتشافات است که می تونه جون شما رو نجات بدهد .

تشخیص سرطان تخمدان

  • معاینه کلی که شامل معاینه لگن می شود
  • سونوگرافی یکی از روش های تشخیص برای سرطان تخمدان است .
  • آزمایش خون

چرا باید به علائم هشدار دهنده سرطان تخمدان توجه کنیم ؟

تخمدان ها هورمون ها رو آزاد می کنند( استروژن و پروژسترون) و به همین دلیل تخمک ها از فولیکول خارج می شوند ولی در اعماق تخمدان سلول های سالم، سرطانی می شود و به تدریج به بقیه ی بافت ها حمله می کنند و به تدریج بزرگ تر و وارد لوله های رحمی می شوند و وارد دیگر نقاط بدن می شوند و  تشخیص سرطان سخت می شود زیرا دیگر ارگان های بدن آن ها را محاصره کرده اند و در این جا کار پزشکان سخت می شود و نمی توانند به خوبی تشخیص دهند اگر بیماران عزیز به علائم سرطان توجه کنند می توانند به خوبی درمان شوند .

علائم سرطان تخمدان

معمولاً سن بروز این سرطان بین 50 تا 60 سالگی است و در صورتی که زودتر از این سن فرد مبتلا شود تشخیص کمی مشکل تر می شود .وقتی سرطان تخمدان در مراحل اولیه تشخیص داده شود 90 درصد درمان صورت می گیرد اما وقتی دیر درمان شود شانس درمان بین 20 تا 30 درصد است .

  • بزرگ شدن شکم
  • نفخ
  • درد شکم
  • درد روده
  • درد لگن
  • مشکل در غذا خوردن و اینکه خیلی زود فرد احساس سیری می کند

در صورت چنین علائمی به صورتی که هر روز یا یک روز درمیان به مدت چند هفته احساس کردید لازم است به پزشک مراجعه کنید .و این نکته را بهتراست بدانید که لزومی ندارد برای تشخیص سرطان همه ی علائم را داشته باشید اگر فقط یکی از این علائم رو داشتید و به مدت چند هفته ادامه دار بود لازم است به پزشک مراجعه کنید.

برخی از خدمات کلینیک فوق تخصصی آنکولوژی آروین عبارتست از :

درمان سرطان

غربالگری سرطان

بخش اورولوژی

شیمی درمانی

رادیوتراپی

قلب

راه های ارتباطی

 ایران – تهران – فلکه دوم صادقیه – ستارخان – بلوار شهدای صادقیه – کوچه پرویز – پلاک 15 – کلینیک روشنا – طبقه ششم

09109200471 – 02144285617

info@arvin-center.com

پیج اینستاگرام

کانال تلگرام

پاسخ