سرطان مثانه

سرطان مثانه

سرطان مثانه  دومین تومور شایع دستگاه ادراری تناسلی است ، مردان 2 تا 3 برابر بیش از زنان به آن دچار می شوند زیر 50 سالگی نادر است و سن متوسط تشخیص دهه ششم زندگی است .قبل از این که درمورد سرطان مثانه صحبت کنیم بهتر است اطلاعاتی در مورد عملکرد مثانه بدانیم

عملکرد مثانه چگونه است ؟

مثانه عضوی از اعضای بدن است که نقش بسیار مهمی دارد. مثانه بین لگن انسان قرار دارد و نقش یک مخزن موقتی دارد. مثانه یک کیسه غشایی عضلانی بیضی شکل است که در قسمت جلویی و پایین شکم انسان قرار دارد. مثانه از بافت های عضلانی بسیار نرمی تشکیل شده است که به مجرای ادارای خارجی متصل می شود. بافت های دایره ای شکلی در مثانه وجود دارد که وظیفه آن ها نگه داری و کنترل ادرار می باشد ، ادرار از کلیه به مثانه از طریق لوله های ادراری انتقال یافته و سپس از طریق مجرای ادراری از بدن انسان خارج می شود .

مثانه

در مثانه دریچه هایی وجود دارد که این دریچه ها توانایی کنترل ادرار را به انسان می دهد ، می توان گفت در صورت نبود این دریچه ها انسان کنترلی بر ادرار نخواهد داشت. همچنین وظیفه مثانه نگه داری مایعاتی می باشد که بصورت موقت از کلیه ترشح می شوند.

مثانه وظیفه دارد کمک کند تا مواد و مایعات زاید از بدن دفع شود ، این وظیفه ی مثانه دائمی بوده و بنا به نیاز و میزان مصرف مایعات شخص چند دفعه در روز اتفاق می افتد، لذا دفع ادرار چند بار در روز صورت می گیرد .

برای درمان سرطان مثانه خوشبختانه مرکز درمان سرطان آروین توانسته با استفاده از روش های جدید ،موفق عمل کند .جهت تماس و برقرای ارتباط با مرکز فوق تخصصی و آنکولوژی آروین می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید . 09109200471 – 02144285617

از آنجایی که مثانه عضوی بسیار فعال در بدن انسان است، بدیهی است که عواملی چون افزایش سن و… در معرض بیماری و اختلالات باشد  ، لذا توصیه می شود جهت حفظ کارایی این اندام موارد زیر را انجام دهید:

  • از مصرف مشروبات الکلی خودداری نمایید. مصرف الکل فشار مضاعف به وسیله آنالیز مایع اضافی و عبور از بدن بر مثانه وارد می. بدیهی است که با افزایش سن هر قدر بیشتر نیاز به تخلیه مثانه باشد، فشار وارد بر مثانه ناشی از الکل بیشتر خواهد بود.
  • هرگز ادرار خود را نگه ندارید . چرا که نگه داشتن ادرار می تواند باعث آسیب به عضلات مثانه و عضلات اطراف آن شود.
  • حتما پس از رابطه جنسی ادرار نمایید. ادرار پس از رابطه جنسی موجب دفع باکتری هایی است که از راه جنسی به طرفین منتقل می شوند.
  • روزانه به مقدار فراوان آب بنوشید. سعی کنید روزانه حداقل 8 الی 10 لیوان آب بنوشید.
  • مقدار کمی از کافئین بنوشید . دقت شود که نوشیدن چای و قهوه را نمی توان ضمن نوشیدن مایعات گنجاند چرا که کافئین موجود در آن ها ادرار آور می باشد، یعنی چای و قهوه باعث می شود که مایعات موجود در بدن انسان تخلیه شده و انسان دچار کم آبی در بدن شود.
بیش تر بخوانید
سرطان سلولهای بازال

درمان سرطان مثانه

سرطان مثانه

سرطان مثانه

به مرحله و درجه تومور بستگی دارد .
تومور های سطحی  T1 :برداشتن تومور مثانه از راه پیشابراه . شیمی درمانی داخل مثانه با میتومایسین سی یا ایمنی درمانی داخل مثانه با تلفیح BCG  برای کاهش میزان عود . پیگیری دقیق وضع بیمار با سیتوسکوپی های مکرر و سیتولوژی مثانه هر 3 ماه به مدت 2 سال ، سپس هر 6 ماه به مدت 2 سال و سپس سالانه یک بار .تومورهای T1 با درجه بالا را می توان بهتر از هر روشی با سیستکتومی درمان کرد .بیماری بخش بالای مجاری ادراری ممکن است نفروواورترکتومی را ضروری سازد.

توموهای مهاجم T2 و بالاتر : در صورت محدود بودن تومور به محلی خاص ، سیستکتومی رادیکال ( شامل هیسترکتومی و برداشتن دو طرفه تخمدان ها و لوله های تخمدانی در زنان ، سیستوپروستاتکتومی در مردان همراه با ایجاد مجاری انحرافی ادرار به درون ایلئوم یا بازسازی ارتوپتیک مثانه و تشریح غدد لنفاوی لگن).در مراکز تخصصی ، می توان جراحی لاپاروسکوپیک یا به کمک روبوت انجام داد.

پرتو درمانی و شیمی درمانی : پرتو درمانی رادیکال در صورتی که بیمار برای جراحی وضع مناسبی نداشته باشد همراه با سیستکتومی توام با حفظ حداکثر ممکن بافت ها ، روش جایگزین است .پرتو درمانی تسکینی با یا بدون شیمی درمانی در موارد بیماری متاستازی کاربرد دارد مانند رژیم M-VAC .

عوارض

هماتوری و احتباس لخته ، هیدرونفروز ناشی از انسداد سوراخ خروجی حالب .

جراحی : مراحل زودرس : ایلئوس ، عفونت ، خونریزی ، انسداد روده ، آسیب دیدگی رکتوم .

 برخی از خدمات کلینیک فوق تخصصی آنکولوژی آروین عبارتست از :

درمان سرطان

بیش تر بخوانید
سرطان چشم

غربالگری سرطان

بخش اورولوژی

شیمی درمانی

رادیوتراپی

قلب

راه های ارتباطی

 ایران – تهران – فلکه دوم صادقیه – ستارخان – بلوار شهدای صادقیه – کوچه پرویز – پلاک 15 – کلینیک روشنا – طبقه ششم

09109200471 – 02144285617

info@arvin-center.com

پیج اینستاگرام

کانال تلگرام

پاسخ

هفت − شش =

Call Now Buttonتماس با کلینیک آروین