مثانه

مثانه

مثانه عضوی از اعضای بدن است که نقش بسیار مهمی دارد. مثانه بین لگن انسان قرار دارد و نقش یک مخزن موقتی دارد. مثانه یک کیسه غشایی عضلانی بیضی شکل است که در قسمت جلویی و پایین شکم انسان قرار دارد. مثانه از بافت های عضلانی بسیار نرمی تشکیل شده است که به مجرای ادارای خارجی متصل می شود. بافت های دایره ای شکلی در مثانه وجود دارد که وظیفه آن ها نگه داری و کنترل ادرار می باشد ، ادرار از کلیه به مثانه از طریق لوله های ادراری انتقال یافته و سپس از طریق مجرای ادراری از بدن انسان خارج می شود .

مثانه

در مثانه دریچه هایی وجود دارد که این دریچه ها توانایی کنترل ادرار را به انسان می دهد ، می توان گفت در صورت نبود این دریچه ها انسان کنترلی بر ادرار نخواهد داشت. همچنین وظیفه مثانه نگه داری مایعاتی می باشد که بصورت موقت از کلیه ترشح می شوند.

مثانه وظیفه دارد کمک کند تا مواد و مایعات زاید از بدن دفع شود ، این وظیفه ی مثانه دائمی بوده و بنا به نیاز و میزان مصرف مایعات شخص چند دفعه در روز اتفاق می افتد، لذا دفع ادرار چند بار در روز صورت می گیرد .

از آنجایی که مثانه عضوی بسیار فعال در بدن انسان است، بدیهی است که عواملی چون افزایش سن و… در معرض بیماری و اختلالات باشد  ، لذا توصیه می شود جهت حفظ کارایی این اندام موارد زیر را انجام دهید:

  • از مصرف مشروبات الکلی خودداری نمایید. مصرف الکل فشار مضاعف به وسیله آنالیز مایع اضافی و عبور از بدن بر مثانه وارد می. بدیهی است که با افزایش سن هر قدر بیشتر نیاز به تخلیه مثانه باشد، فشار وارد بر مثانه ناشی از الکل بیشتر خواهد بود.
  • هرگز ادرار خود را نگه ندارید . چرا که نگه داشتن ادرار می تواند باعث آسیب به عضلات مثانه و عضلات اطراف آن شود.
  • حتما پس از رابطه جنسی ادرار نمایید. ادرار پس از رابطه جنسی موجب دفع باکتری هایی است که از راه جنسی به طرفین منتقل می شوند.
  • روزانه به مقدار فراوان آب بنوشید. سعی کنید روزانه حداقل 8 الی 10 لیوان آب بنوشید.
  • مقدار کمی از کافئین بنوشید . دقت شود که نوشیدن چای و قهوه را نمی توان ضمن نوشیدن مایعات گنجاند چرا که کافئین موجود در آن ها ادرار آور می باشد، یعنی چای و قهوه باعث می شود که مایعات موجود در بدن انسان تخلیه شده و انسان دچار کم آبی در بدن شود.

 برخی از خدمات کلینیک فوق تخصصی آنکولوژی آروین عبارتست از :

درمان سرطان

غربالگری سرطان

بخش اورولوژی

شیمی درمانی

رادیوتراپی

قلب

راه های ارتباطی

 ایران – تهران – فلکه دوم صادقیه – ستارخان – بلوار شهدای صادقیه – کوچه پرویز – پلاک 15 – کلینیک روشنا – طبقه ششم

09109200471 – 02144285617

info@arvin-center.com

پیج اینستاگرام

کانال تلگرام

پاسخ