فرق تومور با سرطان چیست؟

فرق تومور با سرطان چیست؟

همانطور که می دانید تومور ها و سرطان ها به شکل های مختلفی در اقسا نقاط بدن ایجاد و شروع به رشد می کنند، ب توجه به پیشرفت تکنولوژی و در دسترس قرار گرفتن لوازم مربوط به ارتباطات جمعی و اطلاعات وسیعی در موتور های جستجوگر هوشمند باز هم هستند کسانی که این دو واژه را به جای یکدیگر به کار می برند و حتی نمی دانند که این عارضه در رشد و تکثیر شان با هم فرق دارند، زیرا سرطان ها بیشتر از تومور ها امکان رشد و حمله به به سایر اندام های بدن را دارند. به همین منظور بر آن شده ایم تا با اقتباس از منابع معتبر و علمی مطالبی در مورد فرق تومور با سرطان چیست در اختیارتان قرار دهیم، با ما همراه باشید:

تومور چیست و چگونه ایجاد می شود؟

بنا بر تحقیقات انجام شده، تومور ها توده های از سلول هستند که در اثر اخلال در تقسیم سلولی ایجاد می شوند، زیرا از ان جایی که تمامی بافت های بدن در اثر آسیب دائما در حال ترمیم و بازسازی هستند و سلول های جدید و تازه تکثیر شده با سلول های قدیمی جایگزین می شوند. حال آن که سلول ها دچار اختلالی شوند که بزرگتر از حد معمول شکل بگیرند تبدیل به توده می شوند و توده های غیر طبیعی را در نهایت تومور می نامند.

اصطلاحی که به طور معمول برای تومور به کار می برند به وجود یک توده اشاره دارد، این اصطلاح کلی به دو نوع خوش خیم و بد خیم طبقه بندی می شود. تومور خوش خیم که عموماٌ بی ضرر نامیده می شود و تومور بدخیم سرطانی است.

تومورهای خوش خیم و بد خیم هم انواع متعددی دارد که عبارت اند از:

  • لیپوم این تومور های تشکیل یافته در بافت چربی که رشد بسیار کمی دارند شکل می گیرند.
  • همانژیوماین دسته از تومور های خوش خیم هم از عروق خونی
  • آدنوم نوعی از تومور های خوش خیم که در اغلب موارد در غده ی بافت اپی تلیال مشاهده شده است.

تومور های بدخیم شامل موارد زیر می باشد:

  • تومور سارکوم که در اندام های استخوانی و بافت های نرم بدن ایجاد می شود.
  • تومور ژرم سل این نوع از تومرو های بدخیم هم از بدو تولد و به صورت مادرزادی ایجاد می شوند و اغلب در نواحی تخمدان، بیضه و حتی مغز هم ایجاد می شود.
  • بلاستوم ها هم در بافت های جنینی تشکیل می شوند. عموماٌ در نواحی مغز و چشم و عصبی رشد می کنند و در کودکان بسیار شایع تر از سایر افراد است.

علائم تومور چیست؟

اغلب این تومور های با علائمی مشترکی هم چون بر آمدگی در قسمتی از بدن ایجاد می شوند، البته هر نوع تومور در هر جای از بدن مککن است علائمی متفاوتی داشته باشد،به عنوان مثال تومور داخل شکم احساس تهوع، پر بودن و درد در ناحیه شکمی را ایجاد می کند.

سرطان چیست؟

اصطلاحاٌ  واژه سرطان به معنی خرچنگ است زیرا عموما تمامی سرطان ها به صورت نامنظم ایجاد می شوند و در عنوان سرطان زمانی اطلاق داده می شود که رشدی با قدرت هجوم بالا به تمام نقاط بدن رخ می دهد متاستاز هم واژه ای که متخصصین این حوزه درمانی به معنای امکان تکثیر بی رویه سرطان در تمامی اندام های بدن به کار می برند. علاوه بر آن سرطان کلمه ای دیگری برای واژه تومور بدخیم نئوپلاسم است. البته بهتر است بدانید که سرطان بیماری پیش رونده ای است که به مراتب تهدید آمیز تر از تومور های تلقی می شوند.

فرق تومور با سرطان چیست؟

به طور خلاصه سرطان نوعی بیماری است که در ان سلول ها در هر جای بدن به صورت غیر قابل کنترلی امکان رشد و تکثیر را دارند، اما تومور ها که به همان رشد کنترل نشده در بافت های مانند استخوان ها، ماهیچه ها رشد می کنند. علاوه بر آن تومور ها ممکن است از طریق سیستم خون رسانی و غدد لنفاوی به سایر بافت های بدن سرایت کنند که هدف از درمان آن از بین بردن و جلوگیری از این سلول های غیر طبیعی است. در نهایت هر بیمار را با علائم و شرایط مختص به خود را درمان می کنند.

خوشبختانه مرکز درمان سرطان آروین توانسته است با استفاده از روش های جدید، در زمینه درمان انواع سرطان همچنین تومور ها موفق عمل کند. جهت تماس و برقرای ارتباط با مرکز فوق تخصصی و آنکولوژی آروین می توانید با شماره های 09109200471 – 02144285617 تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام مرکز فوق تخصصی آنکولوژی آروین مراجعه نمایید.

نتیجه گیری

در صورت بروز هر گونه نشانه های مشکوک و و غیر طبیعی حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و حتی می توانید تا با بررسی و آنالیز های انجام شده هر چه سریع تر به بیماری تان پی ببرید این گونه با تشخیصی به هنگام، روند درمانی با سرعت بیشتری اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید: علائم هشدار دهنده سرطان معده

پاسخ

Call Now Button