شیمی درمانی

شیمی درمانی

شیمی درمانی یکی از روش های درمانی بسیار کار آمد برای درمان سرطان و از بین بردن آن است .  اصطلاح شیمی درمانی به داروهایی اطلاق می شود که از تقسیم شدن سلول های سرطانی و رشد آن ها جلوگیری می کند. در طی شیمی درمانی سلول های تقسیم از بین می روند .

برای درمان سرطان خوشبختانه مرکز درمان سرطان آروین توانسته با استفاده از روش های جدید ،موفق عمل کند .جهت تماس و برقرای ارتباط با مرکز فوق تخصصی و آنکولوژی آروین می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید . 09109200471 – 02144285617

شیمی درمانی، درمان سرطان از طریق استفاده از داروهای سرکوب کننده است.به عنوان بخشی از روند طبیعی بدن، سلول ها به طور دائم با فرآیند تقسیم و رشد رو به رو می شود،وقتی که سرطان اتفاق می افتد، سلول ها به طور غیرمستقیم تولید می شوند.

بیشتر سلول ها بعد از  تولید شدن، شروع به جذب فضای فزاینده ای می کنند تا فضای اشغال شده توسط سلول های مفید را اشغال کنند.

شیمی-درمانی

داروهای شیمی درمانی می توانند در مقابل تکثیر سلول های سرطانی مقابله کنند .  در طی روند شیمی درمانی از داروی واحد و یا ترکیبی از داروها استفاده می کنند . زمانی که این دارو ها، به جریان خون  ،برای حمله به سلول های سرطانی منتقل می شوند ،می توانند در روند تکثیر و رشد این سلول ها اختلال ایجاد کنند و در موارد بسیاری به طور کامل آن ها را از بین ببرند .

برخی از نکات کلیدی در رابطه با شیمی درمانی

شیمی درمانی در درمان سرطان استفاده می شود.

شیمی درمانی می تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند یا باعث از بین بردن سلول ها شود زیرا آنها تقسیم می شوند.

ممکن است عوارض جانبی جدی وجود داشته باشد و بیماران باید با پزشک خود آنها را مورد بحث قرار دهند.

با توجه به فرد و مرحله سرطان، شیمی درمانی می تواند سلول های سرطانی یا علائم را از بین ببرد.

داروهای شیمی درمانی

 • داروهای شیمی درمانی توانایی در از بین بردن سلول های متیوسی یا جلوگیری از تقسیم سلولی را دارند ، مانند داروهای سیتوتوکسیک
 • داروهای شیمی درمانی منبع غذایی سلول سرطان را هدف قرار می دهد که شامل آنزیم ها و هورمون هایی است که آنها باید رشد کنند
 • داروهای شیمی درمانی می توانند سبب خودکشی سلولهای سرطانی شود ،خودشی سلول های سرطانی در اصطلاح با عنوان آپوپتوز شناخته می شود.

شیمی درمانی یک درمان تهاجمی است که می تواند عوارض جانبی شدید نیز داشته باشد. این به این دلیل است که داروها اغلب سلول های سرطانی را هدف قرار می دهنداما ممکن است گاهی سلول های سالم نیز در این فرآیند تحت تاثیر قرار بگیرند .

اثرات نامطلوب می تواند نگران کننده باشد، اما با توجه به درمان زود هنگام، شیمی درمانی می تواند در برخی موارد به درمان کامل برسد و عوارض جانبی را برای بسیاری از بیماران کاهش دهد .

شیمی-درمانی 5

شیمی درمانی

درمان با کمک شیمی درمانی به چه میزان زمان نیاز دارد ؟

برای دستیابی به بهترین نتایج، بیمارباید دوره ای که توسط انکولوژی یا متخصص سرطان تعیین شود را به طور منظم انجام دهد  .

بعد از مشخص شدن پیشرفت توده های سرطانی زمان مورد نیاز برای شیمی درمانی و اینکه چه اتفاقاتی در طول این دوره درمان می افتد نیز مشخص می شود .

یک دوره درمان می تواند از یک دوز مجزا در یک روز تا چند هفته، بسته به نوع و مرحله سرطان باشد.

بیمارانی که برای درمان نیاز به بیش از یک دوره درمان دارند، یک دوره استراحت برای بدن ان ها تعیین می شود .

آزمایش خون قبل و در طی شیمی درمانی

قبل از شروع درمان شیمی درمانی و در طی آن از بیمار آزمایش خون گرفته می شود . آزمایش خون به منظور ارزیابی سلامت بیمار انجام می شود .به عنوان مثال، اگر در طی  آزمایش خون تشخیص مشکلات کبدی داده شود ، درمان ممکن است بی نتیجه باشد ، مگر اینکه کبد بهبود یابد.

اگر آزمایش خون قبل از درمان انجام شود و  تعداد کمی از سلول های قرمز یا سفید یا پلاکت ها را در خون نشان دهد، ممکن است برای شروع درمان شیمی درمانی  نیاز به تأخیر باشد.

آزمایش های منظم خون در طول دوره درمان ادامه می یابند تا اطمینان حاصل شود که عملکرد خون و کبد تا آنجا که ممکن است حفظ می شود و برای اثربخشی درمان موثر هستند .

چقدر شیمی درمانی موفق به درمان بیماری سرطان شده است؟

می توان گفت شیمی درمانی بهترین درمان برای  نابودی سرطان است ،اما قبل از درمان، ما باید درباره روند درمان و نحوه جلوگیری از آن و نحوه درمان آن  اطلاعات کافی داشته باشیم .

مزایای شیمی درمانی

شیمی درمانی یک درمان  مناسب و ایده ال برای یک سلول سرطانی است. در طی شیمی درمانی، ابتدا سلول های بدن به دو دسته تقسیم می شوند ، ما می دانیم که بدن ما از میلیاردها سلول تشکیل شده است، اما اگر به طور کامل رشد کنیم، بیشتر سلول های بدن از هم جدا می شود ،در صورت شروع درمان با استفاده از شیمی درمانی این سلول ها به طور کامل تقسیم می شوند .

با وجود سرطان، سلول های بدن تقسیم نمی شود، تنها سلول بدن به 2 قسمت تقسیم می شود. پس از 2 بخش  شدن سلول های  بدن به 4 قسمت تقسیم می شود و به طور همزمان دوباره تقسیم می شوند و یک توده سلول تولید می کند. این توده سلولی بعد از مدتی به تومور تبدیل می شود، زیرا پس از تقسیم شدن بسیاری از سلول ها در آن زمان ، ضعیف می شود، علت اصلی آن هم در این است که این توده تبدیل به سرطان شده است  و می تواند عوارض و علائم در فرد ظاهر شود .

شیمی درمانی دارای داروهای بسیاری برای متوقف کردن تقسیم سلول های بدن و جلوگیری از آسیب سلول های بدن و توانایی کشتن سلول های سرطانی است. شیمی درمانی راه حل شیمیایی است که وارد بدن می شود و تا زمانی که به سلول های بدن آسیب وارد نکند ،ادامه دارد .

شيمي درماني 1

شیمی درمانی

چهار نوع استفاده از شیمی درمانی

با کمک تزریق، که داروهای مورد استفاده در طی شیمی درمانی وارد جریان خون می شود .

با استفاده ازروش  قطره  به جریان خون

با استفاده از قرص

با کمک  کپسول

در این فرایند شیمی درمانی به تمام سلول ها در بدن ما می رسند و می تواند سلول آلوده به ویروس را از بین ببرد، در نتیجه می تواند از بدن در مقابل بیماری و توده های سرطانی محافظت کند ،این روند نیز در درمان سیستماتیک موثر  است.

اثر جانبی شیمی درمانی

این طبیعی است که تمام راهکارهای درمانی هم می تواند نقطه مثبت و هم می تواند نقطه منفی داشته باشد. عوارض جانبی درمان نیز یکی از بدترین علائم شیمی درمانی است. در طول درمان شیمی درمانی ،اگر سلول های  سالم فرد نیز تحت تاثیر قرار بگیرند می تواند باعث بروز برخی از عوارض جانبی مانند ریزش مو،تهوع و  استفراغ، مرگ بافت استخوانی، کاهش سلول های سفید و قرمز، کاهش شنوایی، کم خونی، کوری و بسیاری اثر جانبی دیگر در فرد شود .

شیمی درمانی یکی از دلایل مهم برای از دست دادن کلیه و کبد بیمار است و به طور مستقیم به سیستم ایمنی بدن بیمار حمله می کند.

بیشتر افراد به دلیل وجود عوارض ناشی از شیمی درمانی از انجام آن در درمان سرطان و بیماری ها امتناع می کنند ،این افراد باید بدانند که این عوارض قابل کنترل هستند و می توان از این عوارض در حد قابل توجهی بکاهیم .

شیمی درمانی یکی از راهکارهای درمانی بسیار موثر در درمان سرطان می باشد ،پس بهتر است به عوارض آن فکر نکنید و از این روش درمانی برای از بین بردن  توده های سرطانی استفاده کنید و این عوارض را کنترل کنید .

در صورتی که شیمی درمانی به صورت خوراکی استفاده شود ،این قدرت را دارد که به سلول های سالم فرد نیز آسیب برساند در نتیجه از شیمی درمانی بیشتر به صورت تزریقی استفاده می کنند و در موارد محدودی به صورت خوراکی برای بیمار تجویز می شود

استفاده از شیمی درمانی به صورت تزریق

شیمی درمانی به صورت تزریقی به دو  روش برای بیمار انجام می شود  ،ممکن است  پزشک برای شیمی درمانی از روش انژیوکت استفاد ه کند و گاهی نیز بسته به شرایط بیمار  با کمک وسیله ای به نام پورت و عمل جراحی  ،تزریق در زیر پوست انجام می شود . این تزریق در طی عمل جراحی در ناحیه فوقانی قفسه سینه انجام می شود .

همانطور که گفته شد شیمی درمانی در دوره های منظمی انجام می شود ،و پزشک بعد از گذشت دوره ای از درمان به بیمار استراحت می دهد ،در دوران استراحت فرد، بدن برای بازسازی سلول ها زمان پیدا می کند و برای دوره درمان بعدی آماده می شود .

شیمی-درمانی 4

شیمی درمانی

عوارض شایع بعد از شیمی درمانی

این عوارض شامل تمامی افراد نمی شود پس جای نگرانی نیست و ممکن است در مواردی محدود به افراد با شرایط خاص شود .

 • عوارض گوارش

ممکن است بعد از درمان شیمی درمانی فرد احساس تهوع و یا استفراغ کند ،بهتر است برای کاهش این عوارض از غذاهای سبک استفاده کنید و غذاهای خود را  به جای سه وعده در روز شش وعده کنید .

میل کردن غذا به صورت سرد تهوع شما را کاهش می دهد ،استفاده از داروهای تجویز شده پزشک می تواند به شما کمک کند تا حالت تهوع خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید .

 • اسهال

در پی درمان با کمک شیمی درمانی ممکن است فرد دچار اسهال شود و همین امر  سبب وجود مشکلاتی شود ،کم آبی ،کاهش جذب مواد غذایی و….

برای درمان این مشکل بهتر است تا جای ممکن از خورن غذاهای سرخ شده خوداری کنید

از خوردن لبنیات و سبزیجات خام امتناع کنید .

سعی کنید تا جای ممکن مصرف مایعات را افزایش دهید تا جبران آب از دست رفته بدنتان را داشته باشید .

همچنین از خوردن غذاهی که  سبب اسهال می شوند تا جای ممکن خودداری کنید و داروهایی که به درمان شما کمک می کند استفاده کنید .

 • یبوست

گاهی  ممکن است،داروهای شیمی درمانی سبب یبوست در فرد شوند ،یبوست به دلیل کم تحرکی فرد و داروهای شیمی درمانی در فرد دیده می شود  . اگر دچار یبوست شدید در رژیم غذایی خود از مواد مسهل کننده استفاده کنید . شما می توانید با تغییر در رژیم غذاییتان یبوست به وجود آمده را برطرف کنید .

 • تغییردر اشتها فرد

شیمی درمانی گاهی سبب تغییر اشتها در فرد می شود ،ممکن است فرد در بو و مزه دچار تغییراتی شود ،که این تغییرات سبب تغییر در اشتها فرد شود

شیمی درمانی

شیمی درمانی

در طول درمان شیمی درمانی چه زمانی نیاز به آزمایش خون می باشد ؟

آزمایش خون قبل از شروع درمان با کمک شیمی درمانی و قبل از هر دوره شیمی درمانی نیاز است ،آزمایش خون کمک می کند تا پزشک به سلامت سلول های خونی فرد و عملکرد کبد و کلیه  پی ببرد .

 • کاهش تعداد گلبول های سفید

گاهیی ممکن است در طی انجام این آزمایشان کاهش گلبول های سفید مشاهده شود ،این می تواند حاکی از آن باشد که بدن بیمار به اندازه کافی توان مقابله و حفاظت از بدن را ندارد در نتیجه احتمال عفونت در فرد افزایش می یابد .

 • کاهش تعداد گلبول‌های قرمز

اگر فرد در طی دوره  درمان شیمی درمانی ،احساس خستگی ،رنگ پریدگی  و یا تنگی نفس داشته باشد به طور حتم دچار کاهش تعداد گلبول های قرمز شده است ،در صورتی که میزان گلبول های قرمز فرد به حد قابل توجهی کاهش پیدا کند ،پزشک تزریق خون را تجویز می کند

 • کاهش تعداد پلاکت‌ها

پلاکت  در خون می تواند از خونریزی و کبود شدن بدن جلوگیری کند در نتیجه با کاهش پلاکت در خون می تواند تاثیرات مخربی داشته باشد . اگر در طی درمان شیمی درمانی  بدن شما به سرعت کبود شود و یا در ناحیه لثه دچار خونریزی های شدیدی شدید ،حاکی از کاهش تعداد پلاکت  در بدن شما می باشد .

 • از دست دادن مو

داروهای شیمی درمانی به دلیل خاصیتی که دارند سبب ریزش مو فرد می شوند ،بعد از گذشت 2 تا 3 هفته از درمان شیمی فرد دچار ریزش مو در ناحیه ابروها ،مژه و موی سر خود می شود ،نگران نباشید ریزش مو بعد از درمان شیمی درمانی به صورت موقتی است و فرد می تواند بعد از اتمام دوره شیمی درمانی شاهد رویش موهای خود باشد .

تغذیه حین شیمی درمانی

یکی از مواردی که شاید کمتر به آن توجه شود واهمیت بالایی دارد تناسب وزن است.

افرادی که وزن بالایی دارند این افراد بیشتر مستعد سرطان هستند زیرا به علت بالا بودن بافت چربی می توانند برخی از تعادلات هورمونی بهم بخورد و شرایطی در بدن برای ما رقم بخورد که ما را به سمت سرطان سوق بدهد به همین دلیل لازم است به وزن متناسب بسیار اهمیت دهیم.

 • بنابراین لازم است حتماً مقادیری که استفاده می کنیم را کنترل کنیم
 • شکر و چربی را از غذاهایمان دور کنیم .

آیا بعد از شیمی درمانی باید پریود شویم ؟

هر خانمی مورد خودش را دارد بعضی از شیمی درمانی ها خانم ها رو از پریود می اندازد ، در بعضی از خانم ها خود پزشک کاری انجام می دهد که پریود نشوند و در بعضی ها جزو عوارض جانبی محسوب می شود .

بیشتر تصمیم گیری ها روی سن خانم ها ، وضعیت باروری و وضعیت گیرنده های هورمونی سرطان ها به ویژه سرطان پستان است، بنابراین پزشک مجبوراست در مواقعی داروهای طولانی مدت بدهد  تا  پریود را قطع کند و تخمدان را از کار بندازد و یا این که ارتباطی به هورمون های بدن ندارند و پریود شدن مسئله مهمی نیست .در کل نتیجه می گیریم که نوع سرطان ها با یکدیگر فرق دارد ولازم است حتماً پزشکتان در این باره تصمیم بگیرد .

شیمی درمانی باروری – یائسگی

شیمی درمانی در قدرت باروری زن تاثیر می گذارد و یائسگی زودرس می دهد .یائسگی زودرسی خیلی برای ما مهم نیست زیرا برای مسائل جنسی و استخوانی روش هایی وجود دارد که انجام می دهیم اما در مورد خانم هایی که می خواهند بعد از شیمی درمانی بچه دار شوند لازم است حتماً با پزشکشان مطرح کنند و نگران نباشند زیرا راه هایی وجود دارد که بعد از شیمی درمانی می توانیم قدرت باروری را حفظ کنیم .

برخی از خدمات کلینیک فوق تخصصی آنکولوژی آروین عبارتست از :

درمان سرطان

غربالگری سرطان

بخش اورولوژی

شیمی درمانی

رادیوتراپی

قلب

راه های ارتباطی

 ایران – تهران – فلکه دوم صادقیه – ستارخان – بلوار شهدای صادقیه – کوچه پرویز – پلاک 15 – کلینیک روشنا – طبقه ششم

09109200471 – 02144285617

پاسخ