سرطان کلیه

سرطان کلیه

آیا سرطان کلیه کشنده است ؟ درمان قطعی سرطان کلیه چیست ؟

حدود 3 درصد تمام بدخیمی های بزرگسالان ناشایع است و نسبت ابتلای مردان به زنان 3 به 2 است که با سن افزایش می یابد و 75 درصد در مردان بالای 60 سال رخ می دهند .

برای درمان سرطان کلیه خوشبختانه مرکز درمان سرطان آروین توانسته با استفاده از روش های جدید ،موفق عمل کند .جهت تماس و برقرای ارتباط با مرکز فوق تخصصی و آنکولوژی آروین می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید . 09109200471 – 02144285617

علل سرطان کلیه

  • مصرف دخانیات
  • چاقی
  • توبروز اسکلروزیس
  • بیماری کلیه پلی کیستیک اکتسابی (دیالیز مزمن)

سرطان کلیه اغلب بدون علامت است ، یافته های تصادفی در بررسی های غربال گری است .علائم سه گانه کلاسیک هماچوری ، درد پهلو و توده شکمی فقط در 10 درصد بیماران است .

سرطان کلیه

سرطان کلیه

علائم بدخیمی سرطان کلیه

  • کاهش وزن
  • احساس کسالت
  • سندرم های پارانئوپلاستیک تب با منشا ناشناخته
  • علائم هیپرکلسمی یا پلی سایتمی

معاینه سرطان کلیه

ممکن است نشانه ای وجود نداشته باشد .افزایش فشار خون ، کم خونی یا پرخونی موضعی ، توده قابل لمس کلیوی ، تومور سمت چپ ، ممکن است به ورید کلیوی چپ گسترش یابد که این پدیده می تواند به انسداد ورید بیضه چپ و در نتیجه واریکوسل سمت چپ منجر شود .در یک سوم موارد هنگام مراجعه متاستاز وجود دارد.

بیش تر بخوانید
ژنتیک سرطان

تشخیص سرطان کلیه

ادرار :استفاده از نوار آزمایش ( برای تشخیص هماچوری )، سیتولوژی ادرار

خون : شمارش کامل سلول های خونی ، اوره و الکترولیت ها ، کلسیم ، آزمایش های عملکرد کبد .

تصویر برداری : سونوگرافی ، سی تی اسکن یا MRI ، اسکن PET یا استخوان برای بررسی متاستاز.

سونوگرافی شکمی :سودمند ترین بررسی خط اول اقدامات تشخیصی است .با آن می توان توده های جامد را از انواع کیستی افتراق داد .کاربرد KUB و IVU محدود است و با این روش ها فقط ضایعات بزرگ که حدود کلیه را تغییر داد یا حالب را تحت فشار قرار داده اند تشخیص داده می شوند سی تی اسکن با کنتر  است و MRI حساس ترند و مرحله بندی را  ممکن می سازد .

پاتولوژی : انواع بافت شناختی عبارتند از انواع سلول های روشن ، کروموفیلیک ، کروموفوبیک ، اونکوسیتوم و تومور مجاری جمع کننده .

مرحله بندی رابسون : مرحله 1 تومور درون کپسول کلیه ، 2 گسترش به چربی اطراف کلیه ولی نه نیام گروتا، مرحله 3 تهاجم به ورید های کلیوی ، ورید اجوف تحتانی یا غدد لنفاوی منطقه ، مرحله 4 انتشار به احشای مجاور یا متاستاز دوردست.

سرطان کلیه

سرطان کلیه

درمان سرطان کلیه

جراحی : نفرکتومی رادیکال ، همراه با برداشتن چربی اطراف کلیه ، فاسیای گروتا ، غده آدرنال در سمت ضایعه و انفادنکتومی منطقه ای درمان استاندارد است .ممکن است به روش دسترسی از راه صفاق ، از پهلو ، توراکوآبدومینال یا به روش لاپاروسکوپیک انجام شود.

رادیوتراپی و شیمی درمانی :سرطان سلول های کلیوی به شدت به داروهای شیمی درمانی مقاوم است (که علت آن گلیکوپروتئین جی مقاوم به چندین دارواست )پاسخ خوب با استفاده از مهار کننده های جدید تر مولتی کیناز مانند سورافنیب و سونی تینیب ممکن است .رادیوتراپی  ممکن است در ضایعات همراه با متاستاز به کار رود.

بیش تر بخوانید
انواع سرطان مثانه

عوارض

متاستاز دوردست ( 50 درصد موارد ریه و در 33 درصد موارد استخوان را درگیر می کند ).تهاجم موضعی ( از جمله انسداد ورید اجوف تحتانی و تهاجم به چربی اطراف کلیه ) خون ریزی موضعی ، کولیک ناشی از لخته ، سندرم های پارانئوپلاستیک.

پیش آگهی

به نوع و مرحله تومور بستگی دارد با برداشتن تومور مرحله 1 ، میزان بقای 5 ساله 94  درصد در موارد تهاجم به غدد لنفاوی 18 تا 30 درصد و با متاستاز دوردست صفر تا 20 درصد است.

برخی از خدمات کلینیک فوق تخصصی آنکولوژی آروین عبارتست از :

درمان سرطان

غربالگری سرطان

بخش اورولوژی

شیمی درمانی

رادیوتراپی

قلب

راه های ارتباطی

 ایران – تهران – فلکه دوم صادقیه – ستارخان – بلوار شهدای صادقیه – کوچه پرویز – پلاک 15 – کلینیک روشنا – طبقه ششم

09109200471 – 02144285617

info@arvin-center.com

پیج اینستاگرام

پاسخ

دو × یک =

تماس با کلینیک آروین