آنچه که باید راجع به سرطان پوست بدانید !

پوست بزرگ ترین عضو بدن است که بدن فرد را در مقابل حرارت نور خورشید، گرما و انواع عفونت ها و …  که سبب سرطان پوست می شود، محافظت می نماید. پوست باعث می شود تا دمای بدن را کنترل کرده و به مقدار مناسب آب، ویتامین D و چربی ذخیره گردد. سرطان پوست نوعی از سرطان است که سلول های بدخیم در بافت پوست تشکیل می شوند. در این مقاله می خواهیم راجع به سرطان پوست و انواع آن، راه های تشخیص و درمان و … بپردازیم.​

سرطان پوست

سرطان پوست

آشنایی با انواع مختلف سرطان پوست

انواع سرطان پوست - کلینیک فوق تخصصی آروینسرطان پوست چند نوع دارد که در ادامه، به بررسی هر کدام از آن ها می پردازیم.

 سرطان‌های پوست سلولی پایه (کارسینوم سلول بازال)

شایع ترین نوع از سرطان پوست، سلول های پایه ای پوست و یا BCC است که در زیر اپیدرم قرار دارند. این نوع سرطان معمولا به قسمت های دیگر بدن منتقل نمی شوند و ممکن است سلول های سرطان یاز بین نرفته و دوباره در همان محل به وجود آید.

علائم سرطان پوست سلولی پایه عبارتند از :

 • به وجود آمدن برجستگی های پوستی که قرمز رنگ و براق با حاشیه ای مرواریدی ( در افراد با پوست تیره توده ها به رنگ مشکی و در افراد سفید پوست و روشن به رنگ قهوه ای مایل به زرد. )
 • بهبود پیدا نکردن زخم ها بعد 10 روز
بیش تر بخوانید
هزینه پرتو درمانی

 

سرطا‌ن‌های پوست سلولی سنگفرشی (کارسینوم سلول سنگفرشی)

علائم سرطان پوست گاهی وقت ها می تواند در نواحی مختلفی از بدن از جمله لب ها، بینی، دهان، گوش ها و صورت مشاهده شود. سرطان پوست سنگفرشی و یا SCC که در لایه میانی و خارجی پوست تولید می شوند، می تواند در کل بدن گسترش یافته و رشد و تکثیر پیدا کند و سایر قسمت های بدن را نیز درگیر کند.

برخلاف سلول های پایه، سلول های سنگفرشی می توانند به قسمت های عمیق و زیرین پوست رفته و در آن ها نفوذ کنند.

علائم سرطان پوست سلولی سنگفرشی عبارتند از :

 • یک سری زخم ها به وجود می یآیند که آیند که به آ زخم‌های باز که خونریزی می‌کنند و پوسته پوسته شده و بهبود پیدا نمی‌کنند.
 • ایجاد لکه‌های زبر و قرمز رنگ که سفت هم هستند.
 • زخم هایی که بر روی مقعد و یا ناحیه تناسلی مشاهده شده و خونریزی نیز دارند.
 • یک سری ضایعات کوچک وجود دارد که پیش رونده است و خونریزی می کند.
 • یک سری لکه های قرمز رنگ و زبر در  داخل دهان و روی لب ها به وجود می آید که باعث ایجاد زخم های باز می شود.

سرطان پوست ملانوما

ملانوما خطرناک ترین سرطان پوست - کلینیک فوق تخصصی آروین آروین

ملانوما خطرناک ترین  نوع سرطان پوست

می توان گفت، خطرناک ترین و بدترین نوع سرطان پوست، ملانوما است که از سلول های رنگ دانه ای تشکیل می شود. این نوع سلول ها، به رنگ مشکی و قهوه ای رنگ می باشد. این نوع سلول ها می توانند به رنگ های قرمز و یا سفید رنگ نیز یافت شوند. سرعت گسترش یافتن سلول های ملانوم در بدن بسیار است.

برای اینکه این نوع سرطان به موقع تشخیص داده شود، باید همه خال ها و نقاط تیره رنگ بدن، توسط خود فرد و همچنین پزشک متخصص بررسی شوند. بروز سرطان ملانوما در زنان و مردان متفاوت است؛ به طوریکه علائم در زنان بر روی پاهایشان ولی در مردان بر روی سر و گردن و سینه شان، قابل رویت خواهد بود. این سرطان ممکن است بر روی چشم های فرد بیمار نیز بروز نماید.

 

علائم سرطان ملانوما به شرح زیر است :

علائم و نشانه های سرطان ملانوما - کلینیک فوق تخصصی انکولوژی آروین

علائم و نشانه های خطرناک ترین نوع سرطان، یعنی سرطان ملانوما

 • عدم تقارن

در حالت طبیعی، خال ها به صورت متقارن هستند و اگر از وسط به دو قسمت مساوی تقسیم شود، باید هر دو قسمت تقسیم شده به یک اندازه و شکل باشند. در طول زمان، خال ها ممکن است دچار تغییراتی شوند و دیگر آن دو قسمت تقسیم شده هم اندازه و یک شکل نباشند که این، حاکی از سرطان ملانوما است.

 • اندازه

مدادهایی هستند که ته آن های یک پاک کن قرار دارد. اگر قطر خال از قطر این پاک کن کوچک تر باشد، می تواند مشکوک به سرطان پوستی باشد. قطر خال هایی که سرطانی هستند، بیش تر از 6 میلی متر هستند.

 • حاشیه‌ی خال

خال های سرطانی را از جایی می توان تشخیص داد که لبه خال ها ناهموار و ناصاف باشند و حاشیه آن ها نیز برجسته یا سوراخ می باشد.

 • افزایش تعداد یا اندازه خال ها

از دیگر علائم سرطان، می توان به تغییر اندازه و همچنین رنگ خال های قدیمی و به وجود آمدن خال های جدید اشاره کرد.

 • تغییر رنگ

اگر خال ها رنگشان تغییر کرده و از رنگ قهوه ای به هر یک از رنگ های آبی، سیاه، سفید و قهوه ای متمایل به زرد، تغییر رنگ دهند، می توان گفت این نوع خال از نوع خال سرطانی است. خال‌های طبیعی معمولا قهوه ای رنگ هستند، اما خال‌های اگر تغییر رنگ دهند و رنگ‌هایی مانند: سفید، آبی، سیاه، قرمز، قهوه‌ای متمایل به زرد شوند، نشان از خال سرطانی است.

بیش تر بخوانید
بهترین مرکز درمان سرطان ریه

چه عواملی خطر ابتلا به سرطان پوست رو بیشتر می کنند ؟

خطرات ابتلا به سرطان پوست - کلینیک فوق تخصصی آروین

 • مواجه طولانی با اشعه یو وی یا ماوراء بنفش خورشید و یا بیماری هایی که پوست رو نسبت به پرتو خورشید حساس می کنند .
 • تماس طولانی با ارسنیک در محیط کار
 • التهاب مزمن یا زخم پوستی
 • تضعیف سیستم ایمنی بدن مثلاً براثر دارو یا بیماری
 • سابقه ی شخصی ابتلا به نوعی از سرطان
 • سابقه ی خانوادگی سرطان پوست
 • خال ها هم می توانند به مرور زمان تغییراتی داشته باشند که نشان دهنده ی سرطان است به عنوان مثال خال ها به طور طبیعی متقارن هستند اگر نامتقارن شوند و لبه های آن ها ناهموار و ناسازگار شود باید بررسی شوند ، همین طور خال های طبیعی معمولاً قهوه ای هستند و تغییر رنگ آن ها اهمیت دارد ، اگر قطر خال از قطر یک مداد بیشتر باشد مشکوک است به طور کلی هر تغییری در خال بزرگ یا کوچک تر شدن باشد مانند تغییر رنگ ، خارش و یا خونریزی باید حتماً مورد توجه قرار بگیرد.

برای مشاهده ویدئو سرطان پوست میتوانید بر روی عکس زیر کلیک کنید !

سرطان پوست

تشخیص سرطان پوست

ماهی یک بار لازم است بدن خودتان رو برای پیدا کردن خال یا لکه ی مشکوک بررسی کنید باید در مورد خال هایی که فکر می کنید قبلاً نبوده اند حساسیت بیشتری به خرج دهید همین طور از خال عکس بگیرید تا متوجه تغییرات آن شوید اگر فکر می کنید در معرض خطر مبتلا به سرطان پوست هستید باید  با یک پزشک در این مورد مشورت کنید .سرطان قابل پیشگیری و درمان است.

بیش تر بخوانید
تشخیص سرطان

چه روش های درمانی برای سرطان پوست وجود دارد؟

روش های مختلفی برای درمان سرطان پوست وجود دارند که به شرح زیر است :

درمان سرطان پوست با استفاده از داروها

وقتی زخم هایی به دلیل مشکلات پوستی و به خصوص سرطان پوست ایجاد می شود، باعث ایجاد دردهایی شده که برای درمان آن مصرف آسپرین و یا استامینوفن توصیه می گردد. همچنین برای درمان عفونت ها، پزشک برای فرد بیمار، آنتی بیوتیک را تجویز می نماید. این روش درمانی،  در صورتی جوابگو است که دردها خفیف باشند.

درمان سرطان پوست با انواع جراحی ها

بسته به ضایعه ناشی از زخم های سرطان پوست، انتخاب روش درمانی نیز فرق خواهد کرد. برای ضایعه های بیش تر، انواع جراحی ها توصیه می شود. برخی از این روش ها عبارتند از :

 • پزشکان از روش خشكاندن‌ محل‌ ضایعه‌ با الكتریسیته، ضایعه ایجاد شده بر روی پوست را می برند و سپس آن را تراش می دهند. این عمل با بی حسی موضعی انجام می شود. بعد از تراش دادن ضایعه، آن ضایعه را با گرما و حرارت و با استفاده از فرکانس بالا، از بین می برند.
 • روش دیگری که وجود دارد، جراحی با استفاده از سرما است. در این روش، از نیتروژن مایع در جهت منجمد کردن سلول های سرطانی و در نهایت از بین بردن آن ها استفاده می شود.
 • روش‌ جراحی‌ موه‌ و یا Moh ‘s Sugery  که در هر بار جراحی، یک لایه برداشته شده و هر بافت در زیر میکروسکوپ بررسی می شود. با این کار می خواهند مطمئن شوند که هیچ نوع سلول سرطانی وجود ندارد. این روش، متداول ترین روش درمنی جراحی برای درمان سرطان پوست می باشد.
 • لیزر درمانی که با استفاده از تاباندن یک پرتو باریک از نور شدید به نواحی مد نظر صورت می گیرد، همانند یک چاقو عمل می کند. با این کار، می توان ضایعه را بدون هیچ گونه خونریزی برداشت و تومور را از بین برد.
 • در روش جراحی اشعه ‌درمانی، تشعشعات به منظور از بین بردن سلول‌های سرطان انجام می گیرد و از رشد و تکثیر آن جبوگیری می نماید.
 •  در روش لایه برداری پوست و در لایه های بالایی پوست، پوست را با به بکارگیری ذرات کوچک و همچنین چرخ گردان، می سابند و سلول هایی سرطانی را خارج می نمایند.

نکته ای که در خصوص سرطان پوست بسیار اهمیت دارد،  اين است که اگر به موقع و در همان مراحل ابتدایی تشخيص داده شود و فرد مراحل درمانی را پیش رو گیرد، می توان به درمان و بهبود کامل بيمار اميدوار بود.

 

 

پاسخ

11 + 20 =

تماس با کلینیک آروین