سرطان پروستات

سرطان پروستات

 

پروستات غده ای مردانه و شبیه گردو است که در قسمت پایین شکم و زیر مثانه قرار دارد. غده پروستات مسئول ترشح مایع منی است. مایع منی ماده مغذی اسپرم ها به شمار می رود. سرطان پروستات از جمله سرطان های شایع در مردان است که معمولا بعد از 50 سالگی ظاهر می شود. با افزایش سن خطر ابتلا به بیماری سرطان پروستات نیز افزایش می یابد.

سرطان-پروستات

سرطان پروستات اگر در مراحل اولیه باشد فقط غده را درگیر می نماید و هیچ گونه علائمی ظاهر نمی شود و معمولا تشخیص آن مشکل خواهد بود. اما اگر سرطان در مراحل پیشرفته باشد اولین علامتی که ظاهر می شود، مشکلات ادراری ناشی از فشار بر مثانه و حالب می باشد.

علائم ابتلا به بیماری سرطان پروستات

 • احساس سختی دفع ادرار
 • ادرار بریده بریده
 • عدم تخلیه کامل مثانه
 • قطر کم و یا فشار ضعیف ادرار
 • عفونت حاد یا مزمن ادراری
 • ورم غده پروستات
 • وجود خون در ادرار
 • خون در مایع منی، (در صورتی که غدد لنفاوی نیز درگیر شده باشند خون در مایع منی و ادرار دیده می شود).
 • ناتوانی جنسی
 • درد استخوان های ناحیه کمر و لگن
 • بی اختیاری ادراری
 • احساس نیاز به دفع ادرار به میزان زیاد

دلایل ابتلا به بیماری سرطان پروستات

تاکنون دلیل اصلی به بیماری سرطان پروستات مشخص نشده است اما عواملی وجود دارد که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند که عبارتند از:

 • سن: با افزایش سن خطر ابتلا به بیماری سرطان پروستات افزایش پیدا می کند. معمولا این بیماری در افراد بالای 50 سال را دیده می شود.
 • وراثت: عامل ژنتیکی و وراثت در ابتلا به این بیماری نیز موثر است. اگر یکی از افراد خانواده مثل پدر یا برادر به این بیماری مبتلا باشد، به میزان 5 الی 10 درصد احتمال ابتلای شخص به این بیماری افزایش می یابد.
 • نژاد: نژاد انسان ها نیز در این بیماری موثر است. این بیماری در کشور های غربی شایع تر از کشور های شرقی می باشد. همچنین اشخاص سیاه پوست نسبت به اشخاص سفید پوست بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری می باشند.
 • هورمون: تستسترون مهمترین عامل در تکثیر سلول های پروستات می باشد. بدون هورمون تستسترون بیماری سرطان اصلا ایجاد نمی شود. لذا اشخاصی که بدنشان هورمون تستسترون ندارد (مثل اشخاصی که بیضه هایشان را به هر دلیلی برداشته اند) دچار بیماری سرطان پروستات نمی شوند.
 • تغذیه: تغذیه نیز نقش مهمی در ابتلا به بیماری سرطان پروستات دارد. مصرف غذاهای پرچرب و کمبود میوه و سبزیجات خطر ابتلا به این بیماری را به میزان زیادی افزایش می دهد.

درمان-سرطان-پروستات

درمان سرطان پروستات

سرطان پروستات یک بیماری شایع در بین مردان می باشد. انتخاب روش درمان سرطان پروستات به چند عامل بستگی دارد. این عوامل عبارتند از میزان سرعت رشد سرطان، میزان گسترش آن و وضعیت کلی سلامتی بیمار که با  درنظر گرفتن فواید و اثرات جانبی  هر کدام از روش های درمانی، بهترین گزینه درمانی برای بیمار انتخاب می شود.

درمان سرطان پروستات با جراحی پروستات

جراحی پروستات عبارتست از برداشتن غده ی پروستات که به آن اصطلاحا رادیکال پروستاتکتومی نیز گفته می شود. در این نوع جراحی بخشی از بافت اطراف و تعدادی از غدد لنفاوی برداشته می شوند. جراحی پروستات با روش های مختلفی انجام می گیرد. ممکن است جراحی پروستات عوارضی مثل اختلالات نعوظ و بی اختیاری ادراری داشته باشد. جراحی پروستات زمانی انجام می گیرد که سلول های سرطانی هنوز به سایر نقاط بدن انتقال نیافته اند. در حقیقت جراحی پروستات یک روش درمانی برای سرطان زود هنگام می باشد که هنوز متاستاز نشده باشد. در صورتی که با استفاده از روش های تشخیصی، پخش شدن سلول های سرطانی به سایر اعضا تایید شد؛ دیگر جراحی پروستات به عنوان روش درمانی برای بیمار توصیه نمی شود.

درمان سرطان پروستات با پرتودرمانی

پرتو درمانی عبارتست از تاباندن اشعه هایی با پرتو بالا به ناحیه درگیر شده. در این روش از اشعه هایی مثل آلفا، بتا، گاما، ایکس که دارای پرتوهای بسیار بالا هستند استفاده می شود. این پرتوها توانایی نابود کردن سلول های سرطانی را دارند. در صورتی که این پرتوها نتوانند سلول های سرطانی را از بین ببرند، لااقل می تواند مانع از انتشار آن ها شوند. شایان ذکر است که پرتودرمانی سلول های سالم را نیز تخریب می کند اما پس از اتمام دوره درمان سلول های تخریب شده توانایی ترمیم خود را دارند. پرتودرمانی ممکن است عوارضی مثل مشکلات ادراری، مدفوع آغشته به خون، خونریزی مقعدی، مشکلات و ناراحتی های روده هنگام اجابت مزاج، مشکلات جنسی از جمله عدم نعوظ در پی داشته باشد.

درمان سرطان پروستات با براکی تراپی که نمونه ای از رادیوتراپی است:

 براکی تراپی امروزه یک روش موفق برای درمان انواع تومورهای سرطانی به شمار می رود. براکی تراپی ممکن است به دو شکل موقت و دائم انجام بگیرد، که شیوه آن را پزشک متخصص تشخیص می دهد. در روش براکی تراپی موقت مواد رادیواکتیو داخل یا نزدیک تومور گذاشته می شود که مقدار دز و زمان آن را پزشک متخصص بنا به وضعیت بیمار تشخیص می دهد. در روش براکی تراپی دائمی یا عمل کاشت دانه، مواد رادیواکتیوی در داخل یا نزدیکی تومور کاشته می شود که بصورت دائمی باقی می مانند. پس از گذشت چند ماه یا چند هفته مواد رادیواکتیوی دانه ها به اتمام رسیده و دانه ها بصورت غیر فعال و بدون هیچ گونه عوارضی در بدن بیمار باقی خواهد ماند.

برخی از خدمات کلینیک فوق تخصصی آنکولوژی آروین عبارتست از :

درمان سرطان

غربالگری سرطان

بخش اورولوژی

شیمی درمانی

رادیوتراپی

قلب

راه های ارتباطی

 ایران – تهران – فلکه دوم صادقیه – ستارخان – بلوار شهدای صادقیه – کوچه پرویز – پلاک 15 – کلینیک روشنا – طبقه ششم

09109200471 – 02144285617

info@arvin-center.com

پیج اینستاگرام

کانال تلگرام

پاسخ

Call Now Button