سرطان مری

سرطان مری

سرطان مری چیست و چه علائمی دارد ؟تومور بدخیم منشا گرفته از مری است . دو نوع عمده بافت شناسی دارد: سرطان سلول های سنگفرشی و آدنوکارسینوم.سرطان مری هشتمین بدخیمی شایع است در مردان 3 تا 4 برابر شایع تر است .درسراسر جهان ، سرطان سلول های سنگفرشی شایع تر است و تغییرات جغرافیایی شدیدی مشاهده می شود .آدنوکارسینوم در کشورهای با سبک زندگی غربی شایع تر است و با سرعت 5 تا 10 درصد در سال شیوع آن در حال افزایش است .حداکثر بروز در سن 60 تا 70 سالگی است.

برای درمان سرطان مری خوشبختانه مرکز درمان سرطان آروین توانسته با استفاده از روش های جدید ،موفق عمل کند .جهت تماس و برقرای ارتباط با مرکز فوق تخصصی و آنکولوژی آروین می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید . 09109200471 – 02144285617

علائم سرطان مری

بدون علامت یا علائم رفلاکس .دیر رس : دیسفاژی که ابتدا بیشتر در مورد غذاهای جامد است .بازگشت محتویات معده به دهان ، سرفه یا پریدن غذا در گلو پس از غذا خوردن ، درد هنگام بلع ، کاهش وزن ، خستگی ، خشونت صدا ( ممکن است نشان دهنده پالسی عصب راجعه حنجره باشد).

سرطان-مری-1

سرطان مری

علل سرطان مری

مصرف الکل ، تنباکو ، برخی کمبودهای تغذیه ای خاص (ویتامین ها ، عناصری که به میزان بسیار کم در بدن وجود دارند )، عفونت با HPV ، آشالازی ، سندرم پاترسون، بیماری سلیاک ، تنگی ناشی از قلیا ، سابقه ی رادیوتراپی بخش فوقانی قفسه سینه یا سرطان سلول های سنگفرشی تنفسی – گوارشی ، نیتروز آمین های موجود در رژیم غذایی.

بیش تر بخوانید
سرطان ارثی

معاینه سرطان مری

ممکن است نشانه های جسمی مشهود نباشد.نشانه های کاهش وزن در بیماری متاستاتیک ممکن است لنفادنوپاتی سوپراکلاویکولار و هپاتومگالی وجود داشته باشد ممکن است به علت درگیری مستقیم تراشه و برونش ها یا آسپیراسیون ، علائم تنفسی ایجاد شود.

بررسی سرطان مری

آندوسکوپی : برای تعیین محل تومور و بیوپسی .تشخیص دیپلازی با درجه بالا در مراحل زودرس و سرطان با استفاده از روش های آندوسکوپیکی مانند تصویر برداری با پهنای باند کم ، بزرگ نمایی یا کروموآندوسکوپی بهبود یافته است .سونوگرافی آندوسکوپیک برای تعیین T ( عمق درگیری با عمق ) و N ( درگیری غدد لنفاوی در اطراف مری).

تصویربرداری : بلع باریوم . با سی تی اسکن قفسه سینه ، شکم و لگن و اسکن PET می توان متاستازهای دوردستی را که پیش از این مخفی می ماند تشخیص داد .

دیگر روش ها : برونکوسکوپی ( در صورت وجود خطر تهاجم به تراشه و برونش ها ) . اسکن استخوان در صورت وجود علائم درگیری استخوان .لاپاروسکوپی و شستشوی صفاقی ،توراکوسکوپی .ارزیابی دقیق وضع قلب و تنفس در صورت برنامه ریزی برای جراحی.

سرطان مری

سرطان مری

درمان سرطان مری

در مرکز درمان سرطان آروین با متخصصان چند رشته انجام می شود استفاده از روش های درمان آندوسکوپیک مانند خارج کردن مخاط با آندوسکوپ و تشریح آندوسکوپیک زیر مخاطی ، رواج روزافزونی می یابد.

جراحی : روش ورود به محل جراحی به محل تومور و گستردگی لنفادنکتومی پیشنهادی بستگی دارد.

  • روش ترانس توراسیک : توراکوتومی راست – لویس و لاپاروتومی ( تومورهای یک سوم میانی تحتانی ).
  • از راه هیاتوس : لاپاروتومی ، تشریح کند مری توراسیک و برش سرویکال برای آنا ستوموز مری به معده ( تومورهای یک سوم فوقانی ).
  • روش سه برشی مک یون ( شکم ، سمت راست قفسیه سینه و گردن)
  • بازسازی با تشکلیل مجرایی اغلب از جنس معده با پایه عروقی از جنس شریان گاسترواپی پلوئیک راست و شریان گاستریک راست و با رواج کمتر کولون با ژژونوم انجام می شود اغلب برای تخلیه معده .پیلوروپلاستی و برای تغذیه ای انجام می شود
  • روش با حداقل تهاجم : مانند تشریح لاپاروسکوپیک و توراکوسکوپیک استفاده از آن ها روز به روز در حال افزایش است.
بیش تر بخوانید
سرطان سلولهای بازال

پرتو درمانی و شیمی درمانی : سرطان سلول های سنگفرشی بیش از آدنوکارسینوم به پرتو درمانی حساس است ، اگر بیمار برای جراحی مناسب نباشد در بیماری موضعی می توان از پرتو درمانی یا شیمی درمانی رادیکال استفاده کرد اگر بسیار تحمل داشته باشد شیمی درمانی ادجونت و نئوادجونت با استفاده از رژیم دارویی مبتنی بر سیس پلاتین استفاده می شود.

تسکین : بر اساس تومور و علائم بیماری ، برای هر بیمار جداگانه طراحی می شود ، برقراری مجدد مجرای مری با استنت های امتداد یابنده ، یا روش های اتساع مری با لیزر یا فتودینامیک تراپی ، میزان پاسخ به شیمی درمانی یا پرتو درمانی به عنوان مثال با داروهایی مانند اپی روبیسین ، سیس پلاتین – فلورواوراسیل ، متفاوت است .

برخی از خدمات کلینیک فوق تخصصی آنکولوژی آروین عبارتست از :

درمان سرطان

غربالگری سرطان

بخش اورولوژی

شیمی درمانی

رادیوتراپی

قلب

راه های ارتباطی

 ایران – تهران – فلکه دوم صادقیه – ستارخان – بلوار شهدای صادقیه – کوچه پرویز – پلاک 15 – کلینیک روشنا – طبقه ششم

09109200471 – 02144285617

info@arvin-center.com

پیج اینستاگرام

کانال تلگرام

پاسخ

چهار × یک =

تماس با کلینیک آروین