سرطان سلولهای بازال

سرطان سلولهای بازال

سرطان سلولهای بازال در برخی نواحی جغرافیایی که در آنجا تماس با نور آفتاب زیاد است و در سالمندان شایع و پیش از 40 سالگی نادر است .خطر ابتلا در طول عمر در میان سفید پوستان قفقازی یک به سه است.

برای درمان سرطان خوشبختانه مرکز درمان سرطان آروین توانسته با استفاده از روش های جدید ،موفق عمل کند .جهت تماس و برقرای ارتباط با مرکز فوق تخصصی و آنکولوژی آروین می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید . 09109200471 – 02144285617

سرطان سلولهای بازال چیست ؟

شایع ترین بدخیمی پوست است که به نام اولسر ناشی از خورده شدگی نیز موسوم است.

علل سرطان سلولهای بازال

تماس طولانی مدت با آفتاب یا تابش پرتوهای فرابنفش .با ناهنجاری در آبشار پیام دهی مانند آنچه در سندرم گورلین دیده می شود همراهی دارد .عوامل خطر ساز دیگر عبارتند از :ماده قیری حساس کننده به نور ، قطران و آرسنیک .

شرح حال سرطان سلولهای بازال

به صورت ضایعه پوستی مزمن با پیشرفت آهسته دیده می شود که اغلب در صورت است اما ممکن است در پوست سر ، گوش و تنه نیز دیده شود.

سرطان سلولهای بازال

سرطان سلولهای بازال

معاینه سرطان سلولهای بازال

نوع ندولواولسراتیو(شایع ترین نوع): به صورت ضایعه براق و شفاف پوستی روی پاپولی رنگی دیده می شود که به آهستگی بزرگ می شود یا به صورت یک اولسر مرکزی با لبه های برآمده و صدفی دیده می شود .اغلب در سطح تومور ، عروق تلانژکتازیک ظریف دیده می شود.در ضایعات بزرگ و برآمده تر ممکن است تغییرات کیستی مشاهده شود.

بیش تر بخوانید
درمان سرطان آندومتر

نوع مورفوئیک :به شکل پلاکی مومی به رنگ زرد – سفید گسترش یابنده است که لبه های آن به خوبی مشخص نیست.

نوع سطحی :اغلب در تنه دیده می شود و به صورت پلاکت های متعدد دارای پوسته ریزی به رنگ قهوه ای صورتی است که لبه های آن شبیه به نخ تابیده شده است و به کندی گسترش می یابد.قطر آن گاه به بیش از 10 سانتی متر می رسد.

نوع پیگمانته :خال های با رنگدانه قهوه ای یا سیاه که ممکن است در تمام انواع سرطان سلول های بازال دیده می شود.

درمان سرطان سلولهای بازال

درمان با سرما :کورتاژ ، کوتر و حساس کردن به نور در ضایعات سطحی کوچک به کار می روند.

جراحی :خارج کردن ضایعه با حاشیه 0.5 سانتی از پوست سالم اطراف آن در انواع ندولار و ندول های کیستیک به خوبی مشخص در بیماران زیر 60 سال.روش جراحی میکروگرافیک موز که شامل بررسی دقیق بافت خارج شده با برش منجمد است.در تومورهای بزرگ و ضایعات نزدیک چشم ، بینی و گوش ،درمان انتخابی است .گاه خارج کردن و استفاده از فلپ پوستی برای ترمیم ضایعه ضرورت می یابد.

رادیوتراپی  :در سرطان سلولهای بازال که ساختارهایی را که در بازسازی آن ها با جراحی دشوار است گرفتار کرده است (مانند پلک و مجرای اشکی )سودمند است.از آن جا که خطر بروز عوارض جانبی مانند درماتیت ناشی از پرتوگیری ،اولسراسیون و از بین رفتن موها وجود دارد ، گاه به تکرار دوره های درمانی نیاز می شود.

نتیجه سرطان سلولهای بازال

با درمان مناسب خوب است .اگر به حال خود رها شود می تواند رشد و تهاجم کند و در آن زخم ایجاد شود .برای تشخیص عود موضعی یا دیگر ضایعات پیگیری منظم بیمار ضروری است .

بیش تر بخوانید
روانشناسی سرطان

برخی از خدمات کلینیک فوق تخصصی آنکولوژی آروین عبارتست از :

درمان سرطان

غربالگری سرطان

شیمی درمانی

رادیوتراپی

راه های ارتباطی

 ایران – تهران – فلکه دوم صادقیه – ستارخان – بلوار شهدای صادقیه – کوچه پرویز – پلاک 15 – کلینیک روشنا – طبقه ششم

09109200471 – 02144285617

 پیج اینستاگرام

پاسخ

11 − 4 =

Call Now Buttonتماس با کلینیک آروین