سرطان ریه

سرطان ریه

بنا به آمارگیری جهانی بیشترین مرگ و میر ناشی از سرطان مربوط به سرطان ریه می باشد. قربانی های سرطان ریه به مراتب از قربانی های سرطان های شایع مثل سرطان پروستات و سرطان کولون و سرطان غدد لنفاوی و سرطان پستان بیشتر می باشند.
با این حال می توان گفت که 90 درصد از اشخاص مبتلا به سرطان ریه، مصرف دخانیات داشته اند. بدیهی است که نسبت ابتلا به بیماری سرطان ریه با افزایش سال های مصرف دخانیات و تعداد سیگاری های مصرفی رابطه مستقیم دارد.
ترک مصرف دخانیات حتی بعد از سال های فراوان ، می تواند خطر ابتلا به بیماری سرطان ریه را به میزان زیادی کاهش دهد.

سرطان-ریه

دخانیات و سرطان ریه

هنگامی که انسان دود سیگار که حاوی بسیاری از مواد سرطان زا است را استنشاق می نماید، فورا در بافت ریه تغییراتی حاصل می شود که این تغییرات در وهله اول بصورت خودکار ترمیم پذیر هستند. اما با تکرار مصرف دخانیات ریه فرصت ترمیم و بازسازی سلول های آسیب دیده را نخواهد داشت در نتیجه یک توده سرطانی تشکیل خواهد شد. در ریه رگ های خونی و غدد لنفاوی فراوانی وجود دارد که همین امر باعث انتقال سلول های بدخیم سرطانی با سرعت بسیار زیاد می شود. در نتیجه می توان گفت قبل از اینکه علائم این بیماری بصورت آشکار ظاهر شود، سلول های بدخیم مناطق بسیاری از ریه را درگیر کرده اند.

بیش تر بخوانید
درمان سرطان تیروئید

علائم ابتلا به بیماری سرطان ریه

سرطان ریه علائمی دارد که برخی از آنها عبارتند از:
•سرفه مزمن که هیچ گاه از بین نمی رود
•سرفه مزمن ناشی از مصرف دخانیات
•سرفه همراه با خلط خونین ( حتی اگر بسیار کم باشد )
•تنگی نفس
•درد در ناحیه قفسه سینه
•گرفتگی صدا
•تغییرات در تارهای صوتی
•دردهای ناشی از تورم اعصاب در ناحیه کتف
• احساس سنگینی سر و تنگی نفس و ناراحتی کلی
•تب و لرز
معمولا هنگامی که سرطان اتفاق می افتد ( در مراحل اولیه سرطان ) بافت های داخلی ریه درگیر می شوند. همانطور که ذکر شد 90 در صد افراد مبتلا به سرطان ریه سیگاری بوده اند ، اما ممکن است برخی از اشخاص مبتلا به سرطان ریه به هیچ وجه سیگاری نبوده و هیچ مصرف دخانیات نداشته اند. دراین موارد دلیل اصلی ابتلا به بیماری سرطان ریه را نمی توان تشخیص داد.

دلایل ابتلا به بیماری سرطان ریه

در اکثر موارد سرطان ریه ناشی از مصرف دخانیات است اما مواردی وجود دارد که خطر ابتلا به بیماری سرطان را افزایش می دهند که عبارتند از:
•پرتودرمانی
•فیبروز ریه
•بیماری های ساده ریوی و عفونت ریه
•در معرض گازهای سمی مثل رادون و… قرار گرفتن
•بیماری هایی که سیستم ایمنی را درگیر می کنند مثل بیماری ایدز
•ستنشاق دود آتش ناشی از فر ، شومینه ، سوختن زغال و… .

درمان-سرطان-ریه

درمان سرطان ریه

درمان سرطان ریه یک موضوع بسیار گسترده می باشد، که علی رغم پیشرفت علم و تکنولوژی، سرطان ریه از سرطان های کُشنده به شمار می رود. شیوه درمان این بیماری بسته به میزان پیشرفت بیماری، وضعیت جسمانی بیمار، سلامت وی، سابقه های بیماری، توانایی تحمل و قدرت جسمانی بیمار می باشد. که با توجه به شرایط و وضعیت بیمار باید شیوه درمانی صحیح انتخاب شود.

بیش تر بخوانید
راهنمای تغذیه درحین درمان سرطان

شایع ترین روش های درمانی امروزه عبارتند از:

  • برداشتن تومور یا توده سرطانی در ریه، یا برداشتن کل ریه
  • شیمی درمانی
  • پرتو درمانی

درمان سرطان ریه از طریق جراحی

درمان جراحی برای سرطانی انجام می گیرد که هنوز در مراحل اولیه اش باشد و به حالت پیشرفته تبدیل نشده است. در حقیقت هدف از  انجام جراحی، برداشتن سلول های بدخیم کوچکی هستند که هنوز به سایر نقاط انتقال نیافته اند. در این روش تومور بوسیله جراحی برداشته می شود. اگر غدد لنفاوی موجود در سینه نیز درگیر شده باشند، غدد لنفاوی نیز برداشته خواهند شد. این عمل با بیهوشی عمومی انجام می گیرد. در این عمل سعی می شود که فقط بافت های آسیب دیده ریه برداشته شود. پزشک متخصص قبل از اقدام به این عمل برآورد می کند که بقیه ریه سالم توانایی انجام فرایند تنفس را دارد یا خیر. در صورتی که پاسخ منفی باشد، این روش درمانی مناسب بیمار نخواهد بود. در این عمل پزشک سینه ی بیمار را می شکافد تا به توده یا تومور دسترسی پیدا کند.

درمان سرطان ریه بوسیله شیمی درمانی

شیمی درمانی عبارتست از استفاده از داروهای شیمایی بصورت خوراکی یا تزریقی. شیمی درمانی یک روش برای درمان انواع سرطان به شمار می رود. در این روش سلول های بدخیم به کلی نابود می شوند یا از رشد و نمو آن ها جلوگیری می شود. با این روش می توان سرطان را با بصورت کلی یا جزئی درمان نمود. در صورتی که سرطان ریه از مراحل اولیه، خارج شده باشد و برداشتن تومور از طریق جراحی امکان پذیر نباشد، از این روش درمانی استفاده می شود. استفاده از داروهای شیمیایی عوارضی مثل حالت تهوع و استفراغ، آسیب های پوستی، ریزش مو، خستگی، کم خونی، بی حسی و یا مور مور شدن اعضای بدن و.. را به دنبال دارد.

بیش تر بخوانید
پرسش و پاسخ سرطان ریه

درمان سرطان ریه بوسیله پرتودرمانی

پرتو درمانی عبارتست از تاباندن اشعه هایی با پرتو بالا به ناحیه درگیر شده. تاباندن اشعه هایی مثل آلفا و بتا و گاما و ایکس باعث نابودی سلول های سرطانی می شوند. همچنین استفاده از پرتودرمانی باعث جلوگیری از متاستاز خواهد شد. تعداد جلسات پرتو درمانی بنا به وضعیت سرطان و وضعیت بیمار تعیین می شوند.

برخی از خدمات کلینیک فوق تخصصی آنکولوژی آروین عبارتست از :

درمان سرطان

غربالگری سرطان

بخش اورولوژی

شیمی درمانی

رادیوتراپی

قلب

راه های ارتباطی

 ایران – تهران – فلکه دوم صادقیه – ستارخان – بلوار شهدای صادقیه – کوچه پرویز – پلاک 15 – کلینیک روشنا – طبقه ششم

09109200471 – 02144285617

info@arvin-center.com

پیج اینستاگرام

کانال تلگرام

پاسخ

19 + هفت =

Call Now Buttonتماس با کلینیک آروین