سرطان ارثی

سرطان ارثی

منظور از سرطان ارثی چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟ در این مقاله می خواهیم به صورت کامل در مورد سرطان ارثی صحبت کنیم .

اکثر سرطان ها ، توسط موتاسیون های سوماتیک خود به خودی ایجاد می شوند .اما درصد کوچکی از سرطان ها دارای زمینه ژنومی قابل توارث هستند .حدود 12 درصد سرطان های تخمدان و 5 درصد سرطان های آندومتر ارثی هستند .

برای درمان سرطان خوشبختانه مرکز درمان سرطان آروین توانسته با استفاده از روش های جدید ،موفق عمل کند .جهت تماس و برقرای ارتباط با مرکز فوق تخصصی و آنکولوژی آروین می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید . 09109200471 – 02144285617

ویژگی سرطان ارثی

شناسایی در سنین نسبتاً پایین و سابقه فامیلی سرطان معمولاً از یک سندرم خاص سرطان در دو یا چند نفر از خویشاوندان.

در سطح ژنومی ، موتاسیون های ژنی همراه با از دست دادن عملکرد ، می توانند ژن های سرکوب کننده ی تومور را غیر فعال سازند.تغییرات اپی ژنتیک می تواند از طریق ممانعت از عمل صحیح توالی ناحیه promoter از بیان ژن سرکوب کننده ی تومور جلوگیری کند.به طور کلی این تغییرات ژنتیک و اپی ژنتیک مسئول ایجاد سرطان هستند که ویژگی سلول های آن عبارتند از :

 • تهاجم و متاستاز
 • رشد مستقل از وجود فاکتور رشد
 • گریز از پاسخ های ایمنی ضد تومور
بیش تر بخوانید
درمان سرطان آندومتر

انکوژن ها

خانواده ای از ژن ها هستند که در اثر موتاسیون های توام با کسب عملکرد که در همتاهای طبیعی آن ها روی می دهند ایجاد می شوند.

سرطان ارثی

سرطان ارثی

ژن های سرکوب کننده تومور

در ایجاد اکثر سرطان ها دخالت دارند و معمولاً طی یک پروسه دو مرحله ای غیر فعال میشوند .

ژن های ثبات

عملکرد ژن های ثبات به طور عمده حفظ توالی صحیح طی همانند سازی DNA می باشد .خطاهایی که در طی همانند سازی DNA رخ می دهند یا توسط مواجهه با موتاژن ها ایجاد می شوند می توانند از طریق مکانیسم هایی مانند ژن های ترمیم عدم تطابق ، ژن های ترمیم برش نوع هسته ای و ژن های ترمیم برش باز ترمیم شوند.

انحراف ژنتیکی

همانند سازی ، نسخه برداری و ترجمه ، پروسه های دقیقی نیستند و صحت آن ها کمتر از 100درصد می باشد .خطاهای ژنتیکی ممکن است موجب ساختار و عملکرد غیر طبیعی ژن ها شوند.

ایمونولوژی

سیستم ایمنی در مکانیسم های دفاع میزبان به ویژه در واکنش به عفونت ها و تغییر شکل نئوپلاستیک نقش مهمی به عهده دارد.سیستم ایمنی انسان به روش های متعددی می تواند در مقابل سلول های غیر طبیعی و توموری واکنش نشان دهد .

سلول های B ، ایمنی هورمونال و آنتی بادی های مونوکلونال

آنتی بادی ها ، توسط لنفوسیت های B تولید و ترشح می شوند .از سلول های پیش ساز B ، سلول های B بالغ ایجاد شده و پس از تمایز به پلاسماسل ها تبدیل می شوند که مقدار زیادی آنتی بادی ترشح می کنند.

بیش تر بخوانید
درمان سرطان

لنفوسیت های T و ایمنی سلولی

لنفوسیت های T به طریق زیر دارای نقش مرکزی در ایجاد پاسخ های ایمنی هستند:

 • به عنوان سلول های کمک کننده در ایجاد پاسخ های هومورال
 • به عنوان سلول های افکتور در ایجاد پاسخ های سلولی

عوامل تحریک کننده ی ایجاد نئوپلازی

بیولوژی سلول با انشعابات متعدد و همپوشانی عملکردی چشمگیری مشخص می شود به طوری که نقص در یک مکانیسم الزاماً عملکرد سلول را مختل نمی کند با این وجود در صورتی که تعداد کافی از اختلالات در ساختار و عملکرد سلول روی دهند ، عملکرد طبیعی سلول مختل شده و منجر به رشد غیر قابل کنترل سلول یا مرگ سلولی می شود.فاکتورهایی که احتمالاً موتاسیون های ژنتیکی را بالا برده ، بیولوژی طبیعی سلول را مختل می کند و ریسک سرطان را افزایش می دهند عبارتند از :

 • سن بالا
 • فاکتورهای محیطی
 • مصرف سیگار
 • رادیاسیون
 • عملکرد ایمنی
 • رژیم غذایی

برخی از خدمات کلینیک فوق تخصصی آنکولوژی آروین عبارتست از :

درمان سرطان

غربالگری سرطان

تشخیص سرطان

راه های ارتباطی

 ایران – تهران – فلکه دوم صادقیه – ستارخان – بلوار شهدای صادقیه – کوچه پرویز – پلاک 15 – کلینیک روشنا – طبقه ششم

09109200471 – 02144285617

پاسخ

1 × چهار =

تماس با کلینیک آروین