روانشناسی سرطان

روانشناسی سرطان

بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان، بعد از اطلاع از بیماریشان و حتی در طول درمان، منکر بیماری خود شده و نمی توانند بیماریشان را بپذیرند. در حقیقت بیماران بر اثر استرس و فشار روانی بالایی که دارند، بیماریشان را انکار نموده و به افسردگی شدید دچار می شوند. متاسفانه در اثر انکار سرطان، بیمار نسبت به درمان بی توجه شده و با پزشک خود همکاری نمی کند و حتی ممکن است از مصرف غذا سرباز زده و دچار سوء تغذیه شود و یا اینکه حتی فکر خودکشی به ذهنش آید. بسیاری از اشخاص مبتلا به سرطان طرز تفکر اشتباهی دارند، که فکر می کنند سرطان برابرست با مرگ! شایان ذکر است که بسیاری از افراد سرطانی بهبود یافته و اکنون به زندگی طبیعی خود ادامه می دهند. همچنین به یاد داشته باشید که شما مقصر بیماریتان نیستید. پس هرگز خود را بابت بیماری خود سرزنش نکنید. توصیه می شود به جای اینکه غم و اندوه بیماریتان را بخورید در مورد اقداماتی که در خصوص بهبود بیماریتان می توانید انجام دهید، بیندیشید.

روانشناس-سایت

برخی از تغییرات ظاهری در بیمار مثل ریزش مو ویا کاهش شدید وزن تاثیر منفی زیادی بر روحیه بیمار می گذارند و ممکن است تا حدی اعتماد به نفس بیمار را کاهش دهند. توصیه می شود که بیمار با افرادی که به آن ها اعتماد دارد، صبحت کند. و آن ها را در میان احساسات و نگرانی ها و ترس هایش قرار دهد. همسر و خانواده بیمار می توانند کمک زیادی به وضعیت روحی و روانی بیمار بکنند، چرا که آنان بهترین همدم برای انسان می باشند.
ورزش تاثیر زیادی بر روحیه بیمار دارد. توصیه می شود زیر نظر پزشک متخصص، روزانه ورزش هایی برای بیمار در نظر گرفته شود. ورزش باعث کاهش احساس خستگی، استرس، افسردگی می شود و به بازیابی قدرت عضلانی و بهبود عملکرد قلب و رگ های خونی کمک می کند. همچنین ورزش می تواند باعث کاهش عوارض داروهای شیمیایی و افزایش اشتهای بیمار شود. همچنین ورزش باعث جلوگیری از ایجاد لخته خون در پای بیمار می شود.
هنر درمانی یک شیوه برای کاهش درد های روانی بیمار است. هنر می تواند نقش بزرگی در کاهش درد و حالات عصبی بیماران مبتلا به سرطان ایفا کند. در این روش بیمار با به کار گیری ابزار های هنری مختلف ابراز وجود می نماید. لذا بیمار می تواند راحت تر با مسائل و نگرانی های بیماری خود کنار آید. هنر درمانی شامل رشته های مختلفی مثل نقاشی درمانی، موسیقی درمانی، داستان درمانی و… می باشد. شایان ذکر است که هنر درمانی برای بازه سنی خاصی تعریف نشده است، بلکه شامل تمامی افراد مبتلا به سرطان می باشد، از کودکان گرفته تا اشخاص مسن می توانند از این شیوه جهت بهبودی وضعیت روحی خود استفاده کنند.

برخی از خدمات کلینیک فوق تخصصی آنکولوژی آروین عبارتست از :

درمان سرطان

غربالگری سرطان

بخش اورولوژی

شیمی درمانی

رادیوتراپی

قلب

راه های ارتباطی

 ایران – تهران – فلکه دوم صادقیه – ستارخان – بلوار شهدای صادقیه – کوچه پرویز – پلاک 15 – کلینیک روشنا – طبقه ششم

09109200471 – 02144285617

info@arvin-center.com

پیج اینستاگرام

کانال تلگرام

پاسخ

Call Now Button