درمان سرطان

درمان سرطان

سرطان یک بیماری پیچیده ای است که نیازمند خدمات و درمان های خاصی است که بصورت کامل انجام گیرد. روش های درمان سرطان عبارتند از:

درمان-سرطان

  • شیمی درمانی : در این روش داروهای شیمیایی از طریق خوراکی یا تزریقی (از طریق سرم یا تزریق مستقیم به مثانه و…) وارد بدن بیمار می شوند. این داروها بسیار سمی بوده و به سلول های سالم بدن نیز آسیب می رسانند. اما پس از مدتی سلول های سالم بطور خودکار قادر به بازسازی خود می باشند. این روش به منظور کوچک کردن و کم حجم کردن سلول های سرطانی استفاده می شود و این روش زمینه را برای انجام روش های دیگر (پرتو درمانی، جراحی و…) فراهم می نماید. در شیمی درمانی سعی می شود که جلوی رشد بی رویه سلول های سرطانی گرفته شود و مانع از انتشار این سلول های به سایر نقاط بدن شود.
  • جراحی: جراحی یکی از روش هایی است که در درمان سرطان استفاده می شود. این روش قدیمی ترین روش درمان سرطان به شمار می رود. جراحی از روش های تشخیصی می باشد، به عبارتی از این روش برای تشخیص ابتلا به سرطان و میزان پیشرفت آن استفاده می شود. هدف این روش برداشتن تومور بطور کامل، با ایجاد کمترین آسیب به اعضای کناری آن است. در بسیاری از مواقع قبل از انجام عمل جراحی بیمار تحت درمان شیمی درمانی یا پرتو درمانی قرار می گیرد. شایان ذکر است که این روش مناسب تمام انواع سرطان ها نمی باشد چرا که برخی از سرطان ها مثل سرطان غدد لنفاوی نمی توان از جراحی استفاده کرد.
  • پرتو درمانی: پرتو درمانی یک روش درمانی است که جهت از بین بردن، خرد کردن، کند کردن سرعت رشد و کوچک کردن سلول های سرطانی استفاده می شود. پرتو درمانی باعث کاهش شدت درد بیمار شده و از پیدایش مشکلاتی مثل نابینایی و بی اختیاری ادراری و… جلوگیری می کند. برای نابودی سلول های سرطانی در این روش ممکن است به زمان زیادی (چند هفته یا چند ماه) نیاز باشد، چراکه روند تاثیر این روش بسیار کند بوده و سلول ها به تدریج از بین می روند.
  • پیوند مغز استخوان: پیوند مغز استخون عبارتست پیوند سلول های بنیادی جایگزین مغز استخوان بیمار مبتلا به سرطان تا قدرت تحمل مقادیر بالای شیمی درمانی یا پرتو درمانی را داشته باشد. قبل از پیوند مغز استخوان ، با شیمی درمانی ، پرتو درمانی و یا با هر دو، سلول‌های سرطانی مغز استخوان به طور کامل از بین می روند، البته این کار باعث از بین رفتن سلول های بنیادی  سالم مغز استخوان نیز خواهد شد.
درمان-سرطان

درمان سرطان

این کلینیک یکی از نخستین مراکز تخصصی و فوق‌تخصصی خصوصی سرطان در ایران است که با ایده جمعی از متخصصان این رشته و با هدف کمک به آگاهی از سرطان و پیشگیری از شیوع آن ساخته شده است.

این مرکز درمانی با بهره‌گیری از پتانسیل علمی بیش از ۱۰ متخصص رشته آنکولوژی و اساتید صاحب‌نظر سعی در افزایش پتانسیل علمی مرکز درمان سرطان دارد.

وی در ارتباط با شروع به کار دستگاه IMRT برای تشخیص و درمان سرطان در کشور، گفت: با توجه به اینکه شیوع تومورهای بدخیم سرطانی در کشور رو به افزایش است، نیاز به مراکز تخصصی در این زمینه بیش از پیش احساس می شود و با این شرایط پرتودرمانی به‌ عنوان یک روش کارآمد و بسیار موثر در درمان ۶۰ تا ۷۰ درصد این بیماران جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است.

این کلینیک شامل بخش‌های پرتودرمانی، شیمی‌درمانی و تصویربرداری، آزمایشگاه، اورولوژی و گوارش است.

بخش پرتو درمانی با فراهم آوردن آخرین امکانات مورد نیاز به‌ منظور انجام انواع روش‌های پرتو درمانی پیشرفته مانند CRT۳، TSET، IMRT، IGRT و قابلیت انجام تکنیک VMAT مرکزی منحصر به‌ فرد در کشور است و آخرین روش‌های درمانی روز دنیا را در دسترس بیماران قرار می‌دهد تا این افراد بتوانند در بهترین شرایط و با دقت بالا در داخل کشور درمان شوند و نیاز به خارج از کشور نداشته باشند.

این متخصص پرتودرمانی، روش‌های درمانی که در این مرکز رادیولوژی و آنکولوژی مورد استفاده قرار می‌گیرد را مورد اشاره قرار داد و گفت: DCRT۳ (پرتودرمانی تطبیقی سه بعدی)، یک روش درمانی پایه در بحث پرتودرمانی است که تمام مراحل طراحی درمان و بارگذاری آن را با کمک تصاویر سه‌بعدی و سیستم‌های طراحی درمان انجام می‌دهد.

با اشاره به روش TSET (پرتودرمانی تمام بدن با بیم الکترونی)، بخش پرتودرمانی این مرکز جزء معدود مراکزی در کشور است که با استفاده از این تکنیک و با بهره گیری از دسته پرتوهای الکترونی درمان تومورهای پوستی که ناحیه وسیعی از پوست بیماران را در برمی‌گیرد، تسهیل می‌کند و در این زمینه از تجارب افراد مجرب و کشورهای اروپایی استفاده کرده است.

IGRT (پرتودرمانی مبتنی‌بر تصویر)، این مرکز با توجه به وجود سیستم تصویربرداری aSi_۵۰۰ این توانایی را دارد که درمان مبتنی‌بر تصویربرداری همزمان را با بالاترین دقت ممکن فراهم آورد، با این روش دقت درمان به بالاترین حد ممکن که لازمه یک درمان بهینه و با کیفیت است، می‌رسد.

 IMRT (پرتودرمانی با شدت بهینه‌شده)، نقطه‌عطف روش‌های پرتودرمانی جدید است که در آن اصل درمان بر افزایش دوز تجویزی به بافت تومورال و حفظ حداکثری بافت‌های سالم اطراف آن از آسیب ناشی از پرتو، استوار است. تکنیک IMRT برای اولین بار در ایران با این سطح از کیفیت در حال اجرا است.

تنها مرکز تشخیصی و درمانی که می‌تواند به صورت تخصصی از دستگاه «IMRT» استفاده کند ، این مرکز است.

 برای مشاهده کلیک کنید

آروین 1

تشخیص نوین سرطان با استفاده از بافت برداری مایع

با استفاده از اطلاعات به دست آمده نشان داده شده که پژوهشگران توانستند با استفاده از آزمایش درمان و تشخیص سرطان را امکان پذیر کنند .

پژوهشگران علوم پزشکی با اطلاعات بدست آمده گفته اند که با استفاده از بافت برداری مایع می توانند آزمایش انجام دهند و خطر مبتلا به سرطان را کاهش دهند و حتی با توجه به رشد و نتیجه خوب می توان تا چند سال آینده درصد درمان سرطان را افزایش داد .تاکنون از این روش نوین روی بیشتر بیماری ها ی سرطانی تست شده و نشان داده شده که حدود 70 درصد تشخیص ها صحیح و درست بوده است و این تشخیص به هنگامی صورت گرفته که سرطان در بیمار پیشرفت نکرده است و به همین دلیل پزشکان توانسته اند درمان را زودتر شروع کنند و نتیجه درصد بهبودی بهتر خواهد بود . شیوه روش این نوع درمان به این صورت است که در گام نخست  اقدام به پیدا کردن دی ان ای جهش یافته و پروتئین های موجود در خون می کنند.به این ترتیب می توانند سرطان های مختلف از جمه روده ، کبد ، ریه ، تخمدان ، معده و … را به درستی تشخیص داد اما متاسفانه تشخیص این بیماری برای سرطان پانکراس آسان نیست و تنها زمانی می توان این نوع سرطان را تشخیص داد که عوارض ابتلای به آن وجود داشته است .

توضیحات بیشتر در مورد هر یک از روش های درمانی

پرتو درمانی

درمان سرطان راه های فراوانی دارد. پرتودرمانی یک روش درمانی است که در درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد. پرتو درمانی یا همان رادیوتراپی یکی از شاخه های فیزیک پزشکی است. در این روش از پرتوهای ایکس، آلفا، بتا و گاما استفاده می شود. در حقیقت پرتو درمانی همان استفاده از پرتوهای یون ساز برای از بین بردن یا کوچک کردن سلول های سرطانی می باشد. در این روش بافت های DNA آسیب دیده و در نتیجه سلول های ناحیه درگیر شده تخریب می شوند و لذا از رشد و نمو باز می مانند. در حقیقت پرتودرمانی انتشار سرطان را به سایر نقاط بدن متوقف می سازد و هدف اصلی آن معالجه یا کاهش سلول های سرطانی می باشد. هنگام درمان سرطان با شیمی درمانی، اکثراً داروهای شیمیایی از طریق خون وارد بدن می شوند یا حتی اگر خوراکی باشند، تمام بافت های بدن را تحت تاثیر قرار می دهند. و قسمت های بسیاری از بدن مثل مغز استخوان و دستگاه گوارش و… را درگیر می نمایند. اما رادیوتراپی نقطه خاصی از بدن را در نظر می گیرد و همان مکان توده هدف درمان خواهد بود. لذا نقاط زیادی از بدن که سالم هستند از عوارض درمانی سرطان دور خواهد بود. در نتیجه هیچ گونه عارضه ای در بافت های سالم بدن به وجود نمی آورد. همچنین عوارضی که پرتودرمانی ایجاد می کند در مقایسه با شیمی درمانی بسیار کمتر خواهد بود. اما نکته مهم این است که امکان استفاده از این روش در تمام انواع سرطان وجود ندارد. پرتودرمانی زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که یک نقطه از بدن درگیر شده باشد. بدیهی است که تعداد جلسات و مقدار دز مورد استفاده در پرتودرمانی به نوع تومور و بافت یا اندام ‌های درمعرض آسیب بستگی دارد.

پرتو-درمانی

پرتو درمانی

رادیوتراپی ممکن است برای درمان انواع تومورهای بدخیم جامد مثل تومورهای مغز، پستان، دهانه رحم یا همان سرویکس، حنجره، ریه، پانکراس، پروستات، پوست، نخاع، معده، رحم یا سارکومای بافت نرم و استخوان، درمان لوسمی و لنفوم (تومور سیستم لنفاوی) و همچنین برخی تومورهای خوش خیم به کار رود.

در روش رادیوتراپی تسکینی از رادیوتراپی برای کاهش علائم بیمار از جمله درد و جلوگیری از گسترش سرطان به سایر نقاط بدن استفاده می شود. پرتودرمانی ممکن است به تنهایی یا همراه با روش های درمانی دیگرمورد استفاده قرار بگیرد. دربعضی موارد (بسته به وضعیت بیمار) ممکن است بیش از یک روش پرتودرمانی به کار گرفته شود.

برخی از خدمات کلینیک فوق تخصصی آنکولوژی آروین عبارتست از :

درمان سرطان

غربالگری سرطان

شیمی درمانی

رادیوتراپی

راه های ارتباطی

 ایران – تهران – فلکه دوم صادقیه – ستارخان – بلوار شهدای صادقیه – کوچه پرویز – پلاک 15 – کلینیک روشنا – طبقه ششم

09109200471 – 02144285617

پاسخ