درمان سرطان مری

درمان سرطان مری

به دو گروه کلی scc و آدنوکارسینوم تقسیم بندی می شوند . متاسفانه شیوع سرطان مری در ایران بسیار زیاد است . کمربند سرطان scc مری، از شمال ایران عبور می کند .

درمان سرطان مری

درمان سرطان مری

فاکتور های خطر سرطان مری

 1. مواد غذایی محلی شامل ترشیجات، شور، گوشت های دودی
 2. کمبود مواد غذایی (سلینوم، روی، مولیبرینوم، کاروتن ها، ویتامین های  E-C-A)
 3. وضعیت اقتصادی اجتماعی LOW (درآمد و تحصیلات کم)
 4. مشاغل خاص همانند : برخورد با ترکیبات اتیلن مثل خشک شویی ها، نقاش ها، فراورده های عالی حاصل از سوخت فسیلی، آلودگی های زیست محیطی شهری، کارکنان چاپخانه ها، کارگران پمپ های بنزین، برخورد با فلزات سنگین (باتری سازها، صنایع دفاعی نظامی)، شیشه بری، در معرض آزبست بودن: صنایع دفاعی، آلودگی شهری، مواجهه مکرر با ویروس های خاص: صنایع بسته بندی گوشت، قصاب ها
 5. چاقی: افزایش BMI با آدنوکارسینوم مری و کاهش BMI با SCC مرتبط است . مهمتر از BMI، چاقی مرکزی است که با افزایش مری بارت و آدنوکارسینوم همراه است.                                                             نکته: در مطالعات جدید، مصرف فراورده های داخلی نیز با افزایش ریسک SCC مری همراه بوده است .
 6. ریفلاکس (GER):  طول زمان، شدت بیماری سبب افزایش ۲-۱۶ برابری ریسک آدنوکارسینوم می باشد.
 7. هلیکوباکتر پیلوری (H.P : ( HP بخصوص +CagA ، با کاهش گاستریت آتروفیک و کاهش اسید معده سبب کاهش مری بارت و کاهش آدنوکارسینوم است .
 8. HP به تنهایی افزایش ریسک SCC نمی دهد اما گاستریت آتروفیک ممکن است در همراهی با عفونت HP سبب رشد بیش از حد باکتری ها و افزایش نیترات ها و افزایش SCC شود.
 9. مری بارت: وجود متاپلازی روده ای در مخاط مری می باشد که ریسک فاکتور مستقل آدنوکارسینوم است. در بیماری با مری بارت ۱۱ برابر احتمال آدنوکارسینوم همزمان می باشد. در این بیماران با هر درجه دیسپلازی مخاطی، باید اسکرین دقیق انجام شود.
 10. سندرم Plummer – vilson یا سندرم Paterson – kelly که با آنمی فقر آهن، التهاب زبان، Cheilitis، اسپلنومگالی، وبهای مخاطی مری، و ضایعات ناخن ها، همراه است نیز از ریسک فاکتورهای سرطان مری است. شاید مواد غذایی باقیمانده در وب های مری، سبب این ریسک باشد.
 11. آسیب مواد سوزانده (Caustic injury) بعد از ۴۰ تا ۵۰ سال از آسیب، SCC در تنگی های ایجاد شده، گزارش شده است . بیشتر موارد در یک سوم میانی مری می باشد .
 12. آشالازی: بعلت ریلکس نشدن LES و عدم پریستالتیسم تنه مری می باشد. مواد غذایی باقیمانده ۱۶ تا ۳۰ برابر ریسک SCC را افزایش می دهند. مدت زمان متوسط پس از تشخیص بیماری ۱۷ سال می باشد.
 13. سیگار و الكل
 14. مصرف مایعات داغ (چای داغ)
 15. HPV : ويروس پاپیلومای انسانی در جوامع آفریقایی (آسیایی شیوع بسیار زیادی دارد که اتفاقا SCC مری هم در این جوامع زیاد است)
 16. کانسرهای قبلی مجاری تنفسی- گوارشی: احتمال کانسرهای Second primary بسیار زیاد است.
برای درمان سرطان خوشبختانه مرکز درمان سرطان آروین توانسته با استفاده از روش های جدید، موفق عمل کند . جهت تماس و برقرای ارتباط با مرکز فوق تخصصی و آنکولوژی آروین می توانید با شماره های 09109200471 – 02144285617 تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام مرکز فوق تخصصی آنکولوژی آروین مراجعه نمایید.

تظاهرات بالینی سرطان

دیسفاژی شایعترین تظاهر می باشد. گرچه یافته بسیار دیررسی است و معمولا  پس از درگیری ۶۰% محیط مری رخ می دهد. علائمی مثل کاهش وزن و بی اشتهایی، درد استخوانی، سرفه (بعلت فيستول شدن به تراشه) و خونریزی و… هم در مراحل دیررس تظاهر می یابند.

بیش تر بخوانید
سرطان مغز

رویکرد بالینی به کانسر بالینی

جهت انتخاب بیمار کرایتریاهای مختلفی مطرح ده است که در الگوریتم زیر: خلاصه این موارد ذکر شده است . گرچه این کرایتریاها مورد قبول تمام صاحب نظران نمی باشد، لیکن دید بالینی خوبی در این زمینه به همکاران جوانتر خواهد دارد .

جراحی های سرطان مری

ازوفاژکتومی ترانس هیاتال

در این روش، جداسازی مری از طریق شکم و هیاتوس انجام می شود . با هیانوس انجام می شود . با یک برش در گردن، قسمت های فوقانی آزاد می شود و معده به گردن برده شده و در گردن آناستوموز انجام می شود در این روش مدیاستینال بالای ورید ربوی تحتانی برداشته نمی شود (البته احتمال عود در این محل ها بسیار نادر است). آقای Oringer با انجام روش فوق در ۱۵۲۵ بیمار و گزارش آن و بررسی معایب و محاسن آن بیشترین تعداد را تا به امروز گزارش کرده است و در بسیاری مراکز این روش به نام جراحی Two-Incision نیز معروف می باشد .

ازوفازکتومی enblock یا  lvor lewis

در این روش پس از باز کردن شکم و آزادسازی معده و دایسکشن لنفاوی کاممل تنه سلیاک (تاپور تاهپاتیس و دم پانکراس)، همه گره های لنفی با خم کوچک معده برداشته شده و آناستوموز در توراکس انجام می شو د.

عوارض این روش بسیار زیاد است گرچه برخی مطالعات نشان دهنده بقاء بسیار خوب در این روش است. این روش نیز با دو انسزیون (برش) انجام می شود .

ازوفاژکتومی با سه برش (three Incision) یا MC.kowen

در این روش مری با دید مستقیم توراکوتومی آزاد می شود و پس از بسته شدن توراکس شکم بیمار باز شده و آزادسازی معده و دایسکشن لنفاوی انجام شده و در نهایت در انسزیون گردنی مری قطع شده و معده به بالا برده و آناستوموز در گردن انجام می شود. این روش در کانسرهای مری میانی توصیه می شود. دایسکشن مدياستن (لنف نودهای ساب کارینا) در این روش با دید مستقیم انجام می شود.

کلام آخر

در صورتی که به بیماری سرطان مری مبتلا شده اید و یا نشانه های ابتلا به آن را در خود مشاهده می کنید بهتر است بدون اتلاف وقت به مرکز درمانی سرطان مراجعه نمایید تا از بروز عوارض و سخت تر شدن درمان پیشگیری نمایید .

بیش تر بخوانید
سرطانی خاموش به نام سرطان خون 

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین مرکز درمان سرطان در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ

نه + 10 =

تماس با کلینیک آروین