تشخیص و پیشگیری سرطان

تشخیص و پیشگیری سرطان

پرستاران در تمام واحد ها نقش کلیدی در تعیین و پیشگیری سرطان دارند .پیشگیری اولیه ، ثانویه و ثالثیه در سرطان بسیار مهم است. در این مقاله می خواهیم در مودر تشخیص و پیشگیری سرطان به طور کامل صحبت کنیم .

برای درمان سرطان خوشبختانه مرکز درمان سرطان آروین توانسته با استفاده از روش های جدید ،موفق عمل کند .جهت تماس و برقرای ارتباط با مرکز فوق تخصصی و آنکولوژی آروین می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید . 09109200471 – 02144285617

پیشگیری اولیه

پیشگیری اولیه ، کاهش خطر بیماری از طریق ارتقاء سلامت و راهبردهای کاهش خطر می باشد.چارت 2-15 طی دستورالعملی تغذیه و فعالیت فیزیکی ایده آل را توضیح داده است .یک مثال پیشگیری اولیه، ایمنی سازی جهت کاهش خطر سرطان از طریق پیشگیری از عفونتهای همراه با سرطان می باشد.جهت پیشگیری سرطان های سر و بدن واکسن پاپیلومای انسانی توصیه می شود.همچنین پیشگیری هپاتیت B جهت کاهش خطرابتلا به هپاتیت و سرطان کبد توصیه شده است.

پیشگیری ثانویه

پیشگیری ثانویه شامل غربالگری و کشف زودرس فعالیت هایی است که مناطق قبل از سرطانی شدن یا مراحل اولیه سرطان ، در افرادی که هنوز علایم سرطان را نشان نداده اند می باشد.کشف زود رس سرطان باعث کاهش هزینه ها و کاهش بیماری های همراه با مراحل پیشرفته سرطان می گردد.بسیاری از مراکز برنامه های ارزیابی خطر سرطان که توسط تیم بین رشته ای انجام می گردد را توصیه می کنند.غربالگری آموزش و مشاوره برای افراد با خطر بالای سرطان ضروری است.

تشخیص و پیشگیری سرطان

تشخیص و پیشگیری سرطان

پیشگیری ثالثیه

پیشگیری ثالثیه بر مانیتورینگ و پیشگیری از عود سرطان اولیه تمرکز می کند.نجات یافتگان سرطان باید از نظر سرطان دوم مانند لنفوما و لوسمی که یا به علت درمان های سرطان مانند شیمی درمانی و رادیوتراپی یا به علت جهش ژنی مجدد ، عوامل محیطی یا سبک زندگی دچار شده اند بررسی می شوند.

بیش تر بخوانید
تشخیص سرطان

تشخیص سرطان

تشخیص سرطان بر اساس ارزیابی تغییرات عملکردی و فیزیولوژیک و نتیجه تست های تشخیصی است.بیماران مشکوک به سرطان تحت تست های وسیع قرار می گیرند تا
• وجود و یا گسترش سرطان تشخیص داده شود.
• امکان وجود متاستاز بررسی شود.
• عملکرد اندام های درگیر و غیر درگیر ارزیابی شود.
• مرحله و درجه تومور مشخص شود.
ارزیابی تشخیصی شامل بررسی سیستم ها ، معاینه فیزیکی ، مطالعات تصویربرداری ، تست های آزمایشگاهی خون ، ادرار و سایر مایعات بدن و آنالیز پاتولوژیک می باشد.

مرحله بندی و درجه بندی تومور

تمام تست های تشخیصی شامل شناسایی مرحله و درجه تومور می باشند.مرحله بندی اندازه تومور را مشخص می کند .برنامه درمانی و شانس موفقیت درمان به میزان زیادی بستگی به مرحله بندی تومور دارد.چندین سیستم برای تقسیم بندی تومورها وجود دارد .TNM بررسی تومور ، انتشار به غدد لنفاوی و متاستاز به سایر قسمت ها یکی از رایج ترین سیستم ها جهت بررسی تومورها می باشد.

برخی از خدمات کلینیک فوق تخصصی آنکولوژی آروین عبارتست از :

درمان سرطان

غربالگری سرطان

شیمی درمانی

رادیوتراپی

راه های ارتباطی

 ایران – تهران – فلکه دوم صادقیه – ستارخان – بلوار شهدای صادقیه – کوچه پرویز – پلاک 15 – کلینیک روشنا – طبقه ششم

09109200471 – 02144285617

 info@arvin-center.com

 پیج اینستاگرام

پاسخ

شانزده − سه =

تماس با کلینیک آروین