بیماری‌های قلبی

بیماری‌های قلبی

بیماری قلبی در حقیقت مجموعه ای بیماری هایی است که در قلب، سرخرگ، رگ، مویرگ و سیاهرگ اتفاق می افتد. در اینجا به مهمترین بیماری های قلبی می پردازیم:

 • بیماری سرخرگ تاجی یا همان بیماری شریان کرونروی: در این بیماری سرخرگ های تاجی تنگ و باریک شده و اکسیژن کافی به عضلات قلب نمی رسد. لذا هنگامی که فرد فعالیت بیشتری می کند و نیاز به اکسیژن رسانی بیشتری داشته باشد، قلب شخص دچار اختلال می گردد؛ که با استراحت شخص، این عارضه از بین خواهد رفت.

بخش-قلب

 • اختلال ماهیچه های قلب یا همان کاردیومیوپاتی: یک نوع اختلال ماهیچه ای است که در این بیماری قلب توانایی انتقال جریان خون کافی را به اعضای بدن از دست می دهد که به اصطلاح فرد دچار نارسایی قلبی می شود.
 • آریتمی قلب: آریتمی قلب به معنای غیر طبیعی بودن ریتم قلب است. ریتم طبیعی ضربان قلب بین 60 تا 100 در دقیقه می باشد. هر گونه اختلال در ضربان قلب منجر به ایجاد اختلال جریان الکتریکی در دهلیز قلب خواهد شد. که ممکن است برای درمان از داروهای ضد انعقاد خون برای کاهش احتمال سکته مغزی، دستگاه ضربان ساز یا همان باتری قلب، داروهای کنترل آریتمی و کنترل فشار خون و بیماری کروناری و …، شوک یا تحریک الکتریکی، جراحی و یا از بین بردن بافت های قلبی استفاده شود.
 • التهاب ماهیچه های قلب یا میوکاردیت: این بیماری اغلب به دلیل آلودگی ویروسی و عفونت به وجود می آید. التهاب ماهیچه های قلب علاوه بر اینکه ناشی از عفونت های ویروسی و باکتری ایجاد شود می تواند به دلیل مصرف الکل و یا داروهایی مثل کلوزاپین و آنتراسیکلین ها باشد.
 • کاردیومیگالی: کاردیومیگالی به معنای وسیع شدن قلب است. اصلی ترین دلیل ایجاد این بیماری نارسایی قلبی می باشد. مشکلاتی از جمله اختلالات دیواره بین بطنی می تواند اصلی ترین دلیل ایجاد این بیماری باشد. نارسایی دریچه آئورت و سایر اختلالات آئورت می تواند باعث بیماری کاردیومیگالی شوند. شایع ‌ترین علامت بالینی این بیماری، درد سینه است. همچنین از علائم شایع این بیماری می توان به تنگی نفس و تپش قلب اشاره کرد.
 • تب روماتیسمی: تب روماتیسمی حاد یک بیماری التهابی است که به دلیل عفونت باکتری ایجاد می شود. عامل اصلی تب روماتیسمی استروپتوکوک می باشد. که ممکن است عفونت 6 هفته بعد از وارد شدن باکتری، بروز پیدا کند. التهاب مفاصل، اختلال قلب، مشکلات پوستی و مغزی اصلی ترین نقاط درگیری در این بیماری هستند. در حقیقت دلیل اصلی ایجاد این بیماری وجود واکنش متعارض میان آنتی بادی با بدن بیمار می باشد.

بیماری-قلبی

علائم بیماری قلبی

امروزه نام بیماری قلبی و بیماری قلبی عروقی را فراوان می شنویم که ممکن است تفاوت این دو بیماری را ندانیم. در حقیقت بیماری های قلبی عروقی بیماری هایی هستند که منجر به انسداد رگ های خونی و حمله قلبی یا سکته مغزی می شوند، اما بیماری های قلبی بیماری هایی هستند که ماهیچه قلب را درگیر می کنند. در حقیقت بیماری قلبی دامنه ی گسترده ای از شرایط است که قلب را تحت تاثیر گذاشته و اختلالات قلبی ایجاد می کند. که در اینجا به شایع ترین علائم بیماری های قلبی می پردازیم:

 • علائم بیماری سرخرگ تاجی یا همان بیماری شریان کرونروی: شایع ترین نشانه این بیماری درد قفسه سینه است. همچنین سنگینی سینه، فشار، درد، سوزش، بی حسی، احساس درد در شانه چپ و بازوها و گردن و پشت و آرواره ها نیز از علائم این بیماری هستند. این بیماری ممکن است علائمی شبیه سوء هاضمه داشته باشد که با اختلالات گوارشی اشتباه گرفته شود. بیماری سرخرگ تاجی در زنان با علائمی مثل حالت تهوع، خستگی یا تنگی نفس، فشار در قفسه سینه همراه می باشد که این علائم در زنان بیشتر قابل ملاحظه می باشند.
 • علائم بیماری اختلال ماهیچه های قلب یا همان کاردیومیوپاتی: شایع ترین علامت این بیماری سفت و سخت شدن عضله قلب است. در مراحل اولیه این بیماری، ممکن است بیمار هیچ گونه علامتی را احساس نکند. اما به مرور زمان علائمی مثل تنگی نفس هنگام انجام فعالیت یا در زمان حالت استراحت، تورم پاها، خستگی، ضربان نامنظم قلب، سرگیجه و غش بروز پیدا می کنند، که می توان گفت با پیدایش این علائم بیماری پیشرفته شده است.
 • علائم آریتمی قلب: تپش خیلی تند یا کند قلب، تکان و لرزش قفسه سینه، تپش قلب، درد قفسه سینه یا احساس ناراحتی در سینه، سبکی سر، سرگیجه و غش و تنگی نفس از شایع ترین علاتم آریتمی قلب می باشند.
 • علائم التهاب ماهیچه های قلب یا میوکاردیت: در حقیقت سه نوع التهاب ماهیچه قلب وجود دارند که عبارتند از: پریکارد، میوکارد، اندوکارد. بدیهی است که این سه نوع التهاب تفاوت هایی با همدیگر دارند اما تفاوت بصورت جزئی می باشند. علائم مشترک التهاب ماهیچه های قلب عبارتند از: تب، تنگی نفس، تورم در پاها یا شکم بیمار، ایجاد اختلال در ریتم قلب، سرفه خشک یا مداوم، خارش پوستی یا پیدایش لکه های پوستی جدید.
 • علائم بیماری قلبی آترواسکلروزیس: شایع ترین علائم این بیماری عبارتند از: درد در قفسه سینه، تنگی نفس، درد، بی حسی، تنگی یا انسداد رگ ها ی سایر نقاط بدن، گردن درد.

پیوند قلب

کاردیومیوپاتی ایدیوپاتیک و بیماری های ایسکمیک قلب حدود 99 درصد .بیماری های مادرزادی قلب ، بیماری های دریچه قلب ، میوکاردیت ( حدود 1 درصد ).

معیار انتخاب فرد گیرنده

 • بیماری مرحله آخر قلبی با امید به زندگی کمتر از یک سال
 • فقدان نارسایی کبدی و کلیوی
 • فقدان عفونت عمومی فعال یا بدخیمی
 • ثبات روانی و پذیرش خوب بیمار برای درمان با داروهای سرکوب کننده ایمنی و پیگیری ها و مراقبت های بعدی.

پیوند ارتوتوپیک

قلب اهدا کننده ، جایگزین بخش اعظم قلب گیرنده می شود .قلب گیرنده به گونه ای خارج می شود که بطن ها برش داده و بیرون آورده شوند اما عروق بزرگ و دهلیز راست و چپ سر جای خودش باقی بمانند.قلب اهدایی ابتدا به دهلیز چپ و راست و سپس عروق بزرگ آناستوموز می شود .به جای این کار می توان آناستوموز دو ورید اجوف را انجام داد ( این روش مشکلات دهلیزی و دریچه ای را کاهش می دهد).

پیوند هتروتوپیک

قلب گیرنده برداشته نمی شود و قلب جدیدی موازی با قلب گیرنده قرار می گیرد ای روش رواج کمتری دارد .قلب اهدایی به قلب خود بیمار کمک می کند .در افزایش فشار خون ریوی می توان این روش را به کار برد.

بررسی پیوند قلب

پیش از عمل : بررسی کامل از چندین منظر شامل غربالگری از نظر عفونت ها ، آزمایش خون ، تعیین گروه خونی ، تعیین آنتی بادی های واکنشی و گروه بافتی ، ارزیابی بیهوشی .

تصویربرداری : آنژیوگرافی عروق کرونر ، اکو و رادیوگرافی قفسه سینه ، آزمایش های عملکرد ریه ، ارزیابی مقاومت عروق ریوی و حداکثر مصرف اکسیژن وریدی .

اهدا کننده : اهدا کننده باید فردی باشه که در وی معیارهای مرگ مغزی وجود داشته ، گروه خونی وی با بیمار سازگار و قلب وی در حال تپش باشد.این فرد باید بیماری قلبی نداشته باشد.جراحی روی اهدا کننده را یک گروه تخصصی انجام می دهد ، زمان نگهداری که قلب تحمل می کند کوتاه است تا 6 ساعت.

پس از عمل : بیمار باید ابتدا در بخش مراقبت های ویژه با پایش دقیق نگهداری شود.

برخی از خدمات کلینیک فوق تخصصی آنکولوژی آروین عبارتست از :

درمان سرطان

غربالگری سرطان

بخش اورولوژی

شیمی درمانی

رادیوتراپی

قلب

راه های ارتباطی

 ایران – تهران – فلکه دوم صادقیه – ستارخان – بلوار شهدای صادقیه – کوچه پرویز – پلاک 15 – کلینیک روشنا – طبقه ششم

09109200471 – 02144285617

info@arvin-center.com

پیج اینستاگرام

کانال تلگرام

پاسخ

Call Now Button