بخش اورولوژی

بخش اورولوژی

اورولوژی شاخه ای از پزشکی است که با دستگاه ادراری و تناسلی مرد و زن سر و کار دارد. بخش اورولوژی دخالتی در دستگاه واژینال زنانه و سیستم تولید مثل ندارد. پزشک متخصص در این شاخه را ارورولوژیست می نامند. این رشته یک تخصص است که پس از اتمام رشته پزشکی عمومی باید حداقل 5 سال دوره تخصصی گذرانده شود، سپس دوره تخصصی دیگری برای گرفتن تخصص در بخش های مختلف اورولوژی گذرانده می شود.

بخش-اورولوژی

دستگاه ادراری در حقیقت مسئول نگه داری، دفع ادرار و همچنین مسئول دفع مواد اضافه از بدن می باشد که توسط کلیه ها تولید می شود. کلیه ها با پاک نمودن آلودگی و آب اضافه از خون باعث تشکیل ادرار می شوند. که از لوله های ادراری عبور کرده و به مثانه می رسد و هنگامی که مثانه پر می شود، فرد احساس نیاز به دفع ادرار می کند. دستگاه ادراری به کمک ریه ها و پوست و روده نیاز دارد تا باعث حفظ تعادل آب و مواد شیمیایی در بدن شود. افراد بزرگسال روزانه 800 الی 2000 میلی لیتر آب از بدنشان خارج می شود که بنا به میزان نوشیدن آب و مایعات در افراد متفاوت است. پژوهش و تحقیقات اخیر تاکید دارد که فرد باید حداقل 2 لیتر آب در روز بنوشد. در صورت عدم مصرف مایعات به میزان کافی، مثانه مقدار کمی ادرار ذخیره می کند و به تدریج مثانه نسبت به ادرار بسیار حساس خواهد شد. همچنین در برخی مواقع که شخص داروی خاصی مصرف می نماید (مثل داروی فشار خون) میزان دفع ادرار متغییر خواهد بود. همچنین مصرف نوشیدنی های کافئین دار باعث افزایش دفع ادرار می شود زیرا کافئین باعث دفع آب از بدن می شود.

اختلاف میان دستگاه ادراری زنان و مردان در اندازه لوله های ادراری می باشد. لوله های ادراری در زنان 3.8 الی 5.1 سانتی متر می باشد که میان کلیتوریس و واژن قرار دارد. اما این لوله ها در مردان تقریبا 20 سانتی متر بوده و تا انتهای آلت تناسلی کشیده شده است و ادرار و مایع منی از طریق این لوله دفع می شود.

در حقیقت اعضایی که اورولوژی با آنها سرو کار دارد عبارتست از: کلیه ها، حالب هاف مثانه، پروستات،  آدرنال، مجاری ادراری، بیضه ها، اپیدیدیم، VAS، آلت تناسلی، کیسه های منی. شایان ذکر است که سسیتم تولید مثل و دستگاه ادراری چه در مردان و چه در زنان بسیار با هم مرتبط هستند و یک مشکل در یک سیستم به راحتی می تواند سیستم دیگر را نیز درگیر نماید.

برخی از خدمات کلینیک فوق تخصصی آنکولوژی آروین عبارتست از :

درمان سرطان

غربالگری سرطان

بخش اورولوژی

شیمی درمانی

رادیوتراپی

قلب

راه های ارتباطی

 ایران – تهران – فلکه دوم صادقیه – ستارخان – بلوار شهدای صادقیه – کوچه پرویز – پلاک 15 – کلینیک روشنا – طبقه ششم

09109200471 – 02144285617

info@arvin-center.com

پیج اینستاگرام

کانال تلگرام

پاسخ