انواع سرطان مثانه

انواع سرطان مثانه

سرطان درجا

به شکل ضایعه مخملی شکل در مثانه و به طور شایع بدون ضایعه قابل روئت تظاهر می کند.می تواند بدون علامت یا همراه سوزش ادرار و تکرر ادرار و علائم تحریکی باشد.

سیتولوژی در 90-80 % موارد مثبت است .سرطان مثانه  درجا پیش درآمد تومور مهاجم و گرید بالای مثانه است و با تومور سطحی ارتباط ندارد.

برای درمان سرطان خوشبختانه مرکز درمان سرطان آروین توانسته با استفاده از روش های جدید ،موفق عمل کند .جهت تماس و برقرای ارتباط با مرکز فوق تخصصی و آنکولوژی آروین می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید . 09109200471 – 02144285617

سرطان ترانزیشنال

بیش از90 % تومورهای مثانه از این نوع هستند.درجه تمایز سلولی و مرحله ی تومور رابطه تنگاتنگ با هم دارند.تومور ترانزیشنال به 4 درجه تمایز سلولی تقسیم می شود:

Grade o :یک ضایعه پاپیلوما از مخاط مثانه به شکل پاپیلری می باشد که در وسط آن بافت فیبری عضلانی نازک قرار دارد .ناشایع است و هیچگاه پس از رزکشن اندوسکوپی عود نمی کنند.به تنهائی خوش خیم است ولی اغلب با تومورهای بدخیم و گرید بالا همراهی دارد.

Grade I : ضایعه تومورال با بیش از 7  لایه سلولی است که سلول ها خوب متمایز هستند و ساقه نازک فیبری عضلانی دارد.

Grade II:همانند Grade I می باشد ولی نسبت هسته به سیتوپلاسم کاملاً افزایش یافته و همراه با پلئومورفیسم هسته و هستکهای برجسته می باشد و اشکال میتوتیک نسبتاً زیاد است.

بیش تر بخوانید
انواع سرطان

Grade III : در این درجه تمایز سلولی ، میتوز سلولی فراوان و پلئومورفسیم هسته سلولی شدید بوده و دیفرانساسیون ناچیز است.

سرطان اسکواموس

در نقاط اندمیک علت ابتلا به تومور : شیستوزوما هماتوبیوم می باشد .این نوع تومور معمولاً درجه ی تمایز پایین دارد و گرفتاری غدد لنفاوی و متاستاز دوردست شایع نمی باشد در حالی که بیمارانی که به علت تحریک و عفونت مزمن مثانه دچار تومور اسکواموس مثانه می شوند .تومور حالت تهاجمی بیشتری دارد و دیفرانساسیون سلولی ناچیز است .درمان سرطان اسکواموس حذف مثانه به طریقه جراحی رادیکال سیستکتومی است .برداشتن مجرا همراه با مثانه توصیه می شود.

انواع سرطان مثانه

انواع سرطان مثانه

آدنوکارسینوم مثانه

آدنوکارسینوم اولیه مثانه : محل ابتلا معمولاً در قاعده ( شامل ترگون و جدارهای جانبی مجاور تریگون ) و گنبد مثانه است.به خصوص در مثانه های اکستروفیک شایع است.درمان انتخابی این نوع تومور رادیکال سیستکتومی و لنفادنکتومی است.

آدنوکارسینوم با منشا اوراک : تومور ابتدا خارج از مثانه تشکیل می شود .پیش آگهی این نوع تومور از آدنوکارسینوم اولیه مثانه بدتر است .درمان آن برداشتن رادیکال مثانه با برداشتن وسیع اوراکوس و لنفادنکتومی لگنی است.

آدنوکارسینوم متاستاتیک :تومورهای رکتوم ، معده ، آندومتر ، پستان ، پروستات و تخمدان ها به ندرت متاستاز به مثانه می دهند.

چگونگی گسترش سرطان مثانه

  • گسترش مستقیم یا موضعی : ممکن است اعضای مجاور مثل پروستات ، رحم ، واژن ، حالب ها ، رکتوم و روده را گرفتار کند.به هنگامی که تومور در دیورتیکول مثانه باشد، می تواند به طور مستقیم ، ناحیه اطراف مثانه را مورد تهاجم قرار دهد زیرا دیورتیکول مثانه فاقد جدار عضلانی است.
  • گسترش متاستاتیک : تومورهای گرید پایین به احتمال کم و گرید بالا با احتمال فراوان متاستاز می دهند.
بیش تر بخوانید
درمان سرطان ریه

کاشته شدن سلول های تومورال

در محلهای زخم شکم ، حفره پروستاتیک تخلیه شده ، مخاط زخمی شده مثانه یا مجرا دیده می شود.

برخی از خدمات کلینیک فوق تخصصی آنکولوژی آروین عبارتست از :

درمان سرطان

غربالگری سرطان

شیمی درمانی

رادیوتراپی

راه های ارتباطی

 ایران – تهران – فلکه دوم صادقیه – ستارخان – بلوار شهدای صادقیه – کوچه پرویز – پلاک 15 – کلینیک روشنا – طبقه ششم

09109200471 – 02144285617

 info@arvin-center.com

 پیج اینستاگرام

پاسخ

2 + 19 =

Call Now Buttonتماس با کلینیک آروین