انواع خون

انواع خون

 چگونه گروه خونی هر فرد تعیین می شود ؟ چه گروه خونی بین انواع خون کاربرد بیشتری دارد ؟

انواع خون با ,وجود یا عدم وجود آنتی ژن های خاص تعیین می شوند ،. از آنجایی که برخی از آنتی ژن ها می توانند سیستم ایمنی بدن بیمار را برای حمله به خون منتقل می کنند، انتقال خون ایمن خون به عوامل مختلفی بستگی دارد.

برای درمان سرطان خون خوشبختانه مرکز درمان سرطان آروین توانسته با استفاده از روش های جدید ،موفق عمل کند .جهت تماس و برقرای ارتباط با مرکز فوق تخصصی و آنکولوژی آروین می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید . 09109200471 – 02144285617

چهار گروه عمده خون وجود دارد که به واسطه حضور یا عدم وجود دو آنتی ژن – A و B – بر روی سطح گلبول های قرمز وجود دارد:

علاوه بر آنتی ژن های A و B، یک پروتئین به نام عامل Rh وجود دارد که می تواند وجود داشته باشد (+) و یا وجود ندارد (-)، ایجاد 8 نوع معمول ترین خون (A +، A، B +، B-، O +، O-، AB +، AB-.).

بیش از 600 آنتی ژن شناخته شده وجود دارد که وجود یا عدم وجود آن «انواع خون نادر» است. انواع خاصی از خون برای گروه خاص قومی یا نژادی منحصر به فرد هستند. به همین دلیل اهدای خون آفریقایی-آمریکایی ممکن است بهترین امید برای نیاز بیماران مبتلا به بیماری سلول داسی شکل باشد که بسیاری از آنها تبار آفریقایی هستند.

انواع خون

انواع خون

آیا می دانید؟

  • نوع خون به همان اندازه رنگ چشم به ارث می رسد.
  • انواع خاصی از انواع خون در بعضی از کشورها رایج است. در چین بیش از 99 درصد جمعیت Rh + خون دارند.
  • انواع مختلف حیوانات دارای انواع مختلفی از خون هستند. سگ ها دارای 4 نوع خون هستند گربه 11؛ گاو ها حدود 800 است.
  • برخی افراد فکر می کنند که نوع خون درباره شخصیت صحبت می کند. افسانه این است که نوع A آرام و قابل اعتماد است؛ نوع B خلاق و هیجان انگیز است؛ نوع AB متفکر و عاطفی است؛ و نوع O یک رهبر محرمانه است.

انواع خون و جمعیت

O مثبت ترین نوع خون است. گروه های نژادی مختلف فرکانس های اصلی انواع خون در جمعیت خود را دارند. تقریبا 45 درصد قفقازها نوع O هستند، اما 51 درصد آفریقایی-آمریکایی و 57 درصد از اسپانیایی ها نوع O هستند.

نوع O معمولا به دلیل کمبود ،تقاضای بالایی از بیمارستان ها است – هرچند که این شایع ترین نوع خون است و به ویژه نوع خون O منفی، به ویژه نوع خون جهانی مورد نیاز برای انتقال اورژانسی است. بنابراین، اقلیت ها و جمعیت های متنوع نقش مهمی در برآورده ساختن نیاز ثابت خون دارند.

انواع خون

انواع خون

چگونه نوع خون من تعیین می شود؟

گروه خونی به ارث می رسد مانند رنگ چشم. نوع خون از والدین شما به طور ژنتیکی منتقل می شود. گروه خون شما نوع A، B، AB یا O بر اساس نوع خون مادر و پدر شما است.

سازگاری انواع خون

نوع ABO  بر اساس وجود یا عدم وجود آنتی ژن های A و B بر روی سلول های قرمز خون است. نوع خون A تنها آنتی ژن A دارد و نوع خون B تنها آنتی ژن B  دارد. نوع خون AB دارای هر دو آنتی ژن A و B است و نوع O آنتی ژن A و B ندارد.

در زمانی که شما شش ماهه هستید، شما به طور طبیعی آنتی بادی هایی را در برابر آنتی ژن ها ایجاد می کنید که گلبول های قرمز شما کمبود دارند. به عنوان مثال، فرد مبتلا به نوع خون دارای آنتی بادی های ضد B است و فرد مبتلا به نوع خون B دارای آنتی بادی های ضد A است. اگر خون شما نوع A باشد، شما نمی توانید خون B دریافت کنید زیرا آنتی بادی های ضد B بدن شما با آنتی ژن های B خون B مبارزه می کنند. مهم است که ما تمام انواع خون موجود در بیماران ما را داشته باشیم.

ارثی بودن انواع خون 

هر پدر و مادر بیولوژیک یکی از دو ژن ABO را به فرزند خود اهدا می کند. ژنهای A و B غالب هستند و ژن O غیرفعال است. به عنوان مثال، اگر یک ژن O با یک ژن A مرتبط شود، نوع خون A خواهد بود.

به عنوان مثال، یک والد با O خون با 2 O ژن و یک پدر و مادر با خون A با 2 A ژن یک کودک خون A با یک ژن A و یک ژن O داشته باشد.

فاکتور Rh

عامل Rh به سادگی یک پروتئین است که در پوشش گلبول های قرمز یافت می شود. اگر گلبولهای قرمز شما دارای این پروتئین باشند، شما Rh مثبت هستید. اگر سلول های خونی شما این پروتئین را ندارند، شما Rh منفی است.

درست همانطور که همه به ژنهای ABO به ارث می رسند، هر فرد یک ژن عامل Rh را از هر یک از والدین به ارث می برد. ژن Rh-positive هنگامی که با ژن Rh-negative متصل می شود، ژن غالب است.

انتقال خون

انتقال خون از یک نفر به دیگری است. خون که از طریق آسیب، بیماری یا جراحی از بین رفته است، می تواند از طریق انتقال خون جایگزین شود. به جز انتقال خون به طور کلی، قسمتهایی از خون مانند گلبول قرمز، پلاکتها یا پلاسما نیز میتوانند به افراد منتقل شوند.

خون دونر برای HIV، هپاتیت، سیفلیس، ویلیای نیل غرب و سایر بیماری ها قبل از انتقال خون آزمایش می شود. به گفته مراکز کنترل بیماری، بیش از 9.5 میلیون اهدا کننده خون در ایالات متحده وجود دارد و حدود 5 میلیون بیمار که سالانه خون دریافت می کنند، در نتیجه مجموع 14.6 میلیون دفن در سال است.

برخی از خدمات کلینیک فوق تخصصی آنکولوژی آروین عبارتست از :

درمان سرطان

غربالگری سرطان

شیمی درمانی

رادیوتراپی

راه های ارتباطی

 ایران – تهران – فلکه دوم صادقیه – ستارخان – بلوار شهدای صادقیه – کوچه پرویز – پلاک 15 – کلینیک روشنا – طبقه ششم

09109200471 – 02144285617

info@arvin-center.com

پیج اینستاگرام

پاسخ

Call Now Button